Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

URE: "Nie wszystkie koszty sprzedawców energii są uzasadnione"

8
Podziel się:

Musimy wyjaśnić, w jaki sposób przedsiębiorstwa energetyczne zawierają kontrakty i skąd takie, a nie inne założenia do wniosków taryfowych – powiedział Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Prezes URE zapowiedział, że uważnie przyjrzy się wnioskom sprzedawców energii o wyższe taryfy na przyszły rok
Prezes URE zapowiedział, że uważnie przyjrzy się wnioskom sprzedawców energii o wyższe taryfy na przyszły rok (East News, Danny Gys/Reporter)
bEDKbpVN

Spółki energetyczne złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o podniesienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Zapytany przez "Dziennik Gazetę Prawną", czy już je widział i czy koszty mające uzasadniać podwyżki są uzasadnione, szef regulatora odpowiedział: "Nie mamy dziś przekonania, że te koszty są uzasadnione". Urząd poprosił sprzedawców energii o doprecyzowanie, w jaki sposób przedsiębiorstwa kalkulowały wydatki.

Rafał Gawin spodziewa się, że na początku grudnia dystrybutorzy złożą wnioski dotyczące nowych cen na kolejny rok.

bEDKbpVP

- Do końca listopada musimy opublikować stawkę opłaty OZE. Do końca listopada powinny być też opublikowane przez ministerstwo stawki opłaty kogeneracyjnej. Te dwie informacje są ważne dla dystrybutorów, aby móc przygotować wnioski taryfowe - tłumaczy prezes URE. Wtedy będziemy mieli pełny obraz tego, jak może wyglądać taryfa dla odbiorcy końcowego.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybór dostawcy prądu dla firm. Ekspert: "Ustawa z grudnia narobiła mnóstwo zamieszania"

Rafał Gawin odmówił odpowiedzi na pytanie, czy ceny zostaną zamrożone.

bEDKbpVV

- To jest poza moimi kompetencjami. Mogę przytoczyć słowa pana ministra Michała Dworczyka, który powiedział, że regulator ma swoje narzędzia, a politycy swoje. Ja skupiam się na swoich, nie mogę oglądać się na parlament, czy przyjmie taką czy inną ustawę. Jeśli zostaną przyjęte jakieś regulacje, to być może w konsekwencji trzeba będzie umorzyć postępowanie taryfowe albo w inny sposób je zakończyć i to możemy zrobić dość szybko. Natomiast ja nie mogę zwlekać, musimy być gotowi, żeby doprowadzić do końca postępowanie taryfowe i zatwierdzić lub odmówić zatwierdzenia taryf, bo przecież taki scenariusz też jest możliwy – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDKbpWq
KOMENTARZE
(8)
Lejba
2 lata temu
W Polin energia elektryczna powinna być dobrem luksusowym dla tubylców. Może właśnie w taki sposób zmusi y ich do oddania tego co nam się należy z tytułu amerykańskiej ustawy 447
wiki
2 lata temu
Datę urodzenia prezesa niech jeszcze doliczą do kosztów. Zwiększyć kwoty wolnej od podatku się nie da ale dowalić gospodarstwom domowym dodatkowych kosztów to chętnie. Co za Państwo!
tomasz.rze
2 lata temu
"- To jest poza moimi kompetencjami." Prezes jest zadowolony z odpowiedzi na pytanie, panie Gawin.
bEDKbpWr
tedy00
2 lata temu
a gdzie krzysztof co zapewniał za podwyżek nie będzie
kończy sie sp...
2 lata temu
podwyższyć wszystko i wszystkim bo na 500 + i inne rozdawnictwo brak - a kasy w państwie też nie ma - oto kartofel w środku zgniły ostatnim tchnieniem zagarnia kasę - już nie wiele zostało