Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

URE podjął decyzję ws. cen energii. Żadnych zmian nie będzie

74
Podziel się:

Ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostają bez zmian. Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej.

URE zdecydował: prąd nie zdrożeje
URE zdecydował: prąd nie zdrożeje (Flickr)

Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

W ocenie Prezesa Urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii. Decyzja regulatora oznacza, że czterej sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej (grupy taryfowe G) dotychczasowe ceny energii elektrycznej.

Wnioski o zatwierdzenie taryf wpływały do URE do końca lutego 2020 r. PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf (zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. miały termin obowiązywania określony do końca marca br.).

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6422602077018241v">Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"</a>

Enea i PGE Obrót miały zatwierdzone taryfy tylko na pierwszy kwartał, bo same chciały, ale ponieważ postępowanie w sprawie nowych taryf dla nich nie zakończyło się przez 1 kwietnia, to nadal obowiązuje stawka z pierwszego kwartału. Energa Obrót i Tauron Sprzedaż złożyły wnioski o zmianę taryfy, choć miały zatwierdzone wnioski na cały rok.

Zgodnie z prawem mogą tak zrobić, jeśli uznają taki krok za uzasadniony warunkami rynkowymi i zmianą kosztów prowadzenia działalności. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii spadły (13 marca magawatogodzina kosztowała 240 zł, na początku kwietnia ok. 215 zł).

Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które - zgodnie z decyzjami Prezesa URE z grudnia 2019 roku - obowiązują do końca 2020 roku.

Dotychczas obowiązujące taryfy dla gospodarstw domowych zostały zatwierdzone przez prezesa URE na przełomie 2019 i 2020 r., a poprzedziły to bardzo długie negocjacje z dostawcami prądu. Taryfy dla nich wzrosły o 11,6 proc., choć odbiorcom indywidualnym mieszczącym się w pierwszym progu dochodowym będzie przysługiwać zryczałtowana rekompensata podwyżek od rządu.

W toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne.

Postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo to analizuje.

Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(74)
Jeeee
2 lata temu
Jak niema podwyżek to po co o tym mówić chyba że jest coś na rzeczy. Podwyżek prądu nie będzie ale za to wirtualne usługi wspoltowarzyszonce do góry ( zmienne transferowe przesyłowe odbiorowe strefowe stratowe i najważniejsza: długość kabla.
Dziekuje
2 lata temu
Wyborcy Trzaskowskiego podziękujcie PO za podpisanie przez nich umowy klimatycznej, która teraz wpływa na ceny naszego prądu.
mki
2 lata temu
Ceny spadły a nam na rachunki chcieli zamiast obniżek dopisać podwyżki to taka konkurencja może trzeba dopuścić kilku konkurentów z poza granic kraju jak krajowi stosują zmowę cenowa i to bez konsekwencji karnych .
Artur
2 lata temu
Widać, że umowa podpisana przez PO zaczyna wpływać na nasz kraj.
ja
2 lata temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Rządzący boja się górników, łączą kopalnie z firmami energet. Pogrąża te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by ludzie potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
...
Następna strona