Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

URE podjął decyzję ws. cen energii. Żadnych zmian nie będzie

74
Podziel się

Ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostają bez zmian. Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej.

URE zdecydował: prąd nie zdrożeje
URE zdecydował: prąd nie zdrożeje (Flickr)
bDIMijSJ

Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

W ocenie Prezesa Urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii. Decyzja regulatora oznacza, że czterej sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej (grupy taryfowe G) dotychczasowe ceny energii elektrycznej.

Wnioski o zatwierdzenie taryf wpływały do URE do końca lutego 2020 r. PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf (zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. miały termin obowiązywania określony do końca marca br.).

bDIMijSL
Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6422602077018241v">Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"</a>

Enea i PGE Obrót miały zatwierdzone taryfy tylko na pierwszy kwartał, bo same chciały, ale ponieważ postępowanie w sprawie nowych taryf dla nich nie zakończyło się przez 1 kwietnia, to nadal obowiązuje stawka z pierwszego kwartału. Energa Obrót i Tauron Sprzedaż złożyły wnioski o zmianę taryfy, choć miały zatwierdzone wnioski na cały rok.

Zgodnie z prawem mogą tak zrobić, jeśli uznają taki krok za uzasadniony warunkami rynkowymi i zmianą kosztów prowadzenia działalności. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii spadły (13 marca magawatogodzina kosztowała 240 zł, na początku kwietnia ok. 215 zł).

bDIMijSR

Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które - zgodnie z decyzjami Prezesa URE z grudnia 2019 roku - obowiązują do końca 2020 roku.

Dotychczas obowiązujące taryfy dla gospodarstw domowych zostały zatwierdzone przez prezesa URE na przełomie 2019 i 2020 r., a poprzedziły to bardzo długie negocjacje z dostawcami prądu. Taryfy dla nich wzrosły o 11,6 proc., choć odbiorcom indywidualnym mieszczącym się w pierwszym progu dochodowym będzie przysługiwać zryczałtowana rekompensata podwyżek od rządu.

W toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne.

bDIMijSS

Postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo to analizuje.

Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIMijTm
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(74)
jadar7
8 miesięcy temu
Ceny spadły, a oni pomimo zatwierdzonych taryf do końca 2020 roku już chcieli podwyżek! Witajcie w kraju pis dzień po wyborach!
zenon
8 miesięcy temu
Sasin już powiedział, że nie będzie żadnych rekompensat. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.
xxx
8 miesięcy temu
Jak nie zapłacisz więcej za prąd w rachunku za prąd to A) państwo zapłaci z budżetu, czyli Twoich pieniędzy, B) przedsiębiorcy zapłacą i oddasz im to w sklepach C) wytwórcy dojdą do punktu, w którym bardziej opłaci się wygasić blok energetyczny niż go utrzymywać i kraj wpadnie w zapaść energetyczną. Wybór między źle, gorzej i najgorzej.
bDIMijTn
apa
8 miesięcy temu
rachunki wzrosły o 20% a nie o 10 % jak nas zapewniano .( z 0,60 do 0,72 pln)
siwy283
8 miesięcy temu
jak to Polski wytwórca energii wystąpił o podwyżki dla prawdziwych Polaków, a podobno tylko obcy kapitał nas niszczy i doi
...
Następna strona