Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Urlopy rodzicielskie. PE przegłosował ustawę: dwa miesiące dla ojców

18
Podziel się:

Wkrótce przez co najmniej 2 miesiące z urlopu rodzicielskiego będzie korzystał ojciec. Parlament Europejski właśnie przegłosował przepisy, dzięki którym kobiety mają mieć łatwiejszy powrót do pracy.

2 miesiące dla ojców. Niewykorzystane - przepadną
2 miesiące dla ojców. Niewykorzystane - przepadną (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

PE przegłosował przepisy ws. nowych zasad urlopów rodzicielskich, które przewidują, że przez co najmniej dwa miesiące korzystać z niego będzie drugi rodzic. Ma to pomóc matkom wrócić do pracy, a ojców zachęcać do większego zaangażowania się w wychowanie dzieci - informuje PAP.

Pierwotna propozycja dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, którą przygotowała Komisja Europejska, zakładała m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Projekt przewidywał, że jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie też mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Rekordowe wyniki PZU

Przegłosowana dzisiaj przez eurodeputowanych wersja przepisów została zmodyfikowana. Zakłada, że długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące. W Polsce urlop macierzyński i urlop rodzicielski może wynieść łącznie rok i może być w całości wykorzystany przez matkę dziecka. Teraz będzie to musiało się zmienić.

Dyrektywa pozwala skorzystać z urlopu rodzicielskiego do 8. roku życia dziecka. Do państw członkowskich będzie należała decyzja dotycząca odpowiedniego poziomu ich płatności. Stolice mają brać jednak pod uwagę, że korzystanie z przywileju często powoduje utratę dochodów członka rodziny o wyższym wynagrodzeniu (często mężczyzny).

Dyrektywa wejdzie w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą musiały dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Ula
5 lata temu
Czekam na wytyczne odnośnie męskiego karmienia piersią w takim razie ;) chętnie się dowiem jak mąż przejmie ten element opieki.
Marta
5 lata temu
Zważywszy na fakt, że przeważnie mężczyzna zarabia więcej, takie rozwiązanie jest nieoplacalne dla budzetu rodziny.
Real
5 lata temu
He he u nas tak zwane sędzie rodzinne DJ-a kontakty raz na dwa tygodnie dwa dni. U nas panie nie tam jewropa ale polsza
37
5 lata temu
spoko... matki wroca wczesniej do pracy, dziecko szybciej przejdzie na butelke i bedzie moglo juz po roku pojsc do zlobka... a potem w wieku 4 lat do szkoly i 13 do pracy😉
Elle
5 lata temu
Wreszcie jakiś postęp w tym zacofaniu.