Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
07.09.2020 14:59

Ursula von der Leyen odpowiada na ultimatum Borisa Johnsona

Jeżeli do 15 października umowa o wolnym handlu nie zostanie zawarta, Wielka Brytania zerwie negocjacje - ostrzegł brytyjski premier Boris Johnson. Szefowa KE odpowiada - bez zapisów dotyczących granicy między Irlandią a Irlandią Północną, nie będzie przyszłego partnerstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anadolu Agency via Getty Images)
Ursula von der Leyen odpowiada brytyjskiemu premierowi. (Photo by Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images) (Fot: Anadolu Agency)

Negocjacje dotyczące umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską stają się coraz ostrzejsze.

Brytyjskie media poinformowały, że rząd szykuje się do wprowadzenia przepisów, które zastąpią obecne rozwiązania w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Gwarancja zachowania płynnego ruchu na granicy między Irlandią a Irlandią Północną jest jednym z kluczowych elementów porozumienia brexitowego, podpisanego w ubiegłym roku.

Budżet UE, mniej pieniędzy dla Polski. "Walczymy o zminimalizowanie straty"

Jest też ważnym elementem umowy, która ma określić przyszłe stosunki na linii Londyn - Bruksela, po zakończeniu okresu przejściowego w styczniu 2021 roku.

W poniedziałek Boris Johnson poinformował, że Wielka Brytania zerwie negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu, jeśli jej tekst nie zostanie zatwierdzony do 15 października.

"Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma zasadnicze znaczenie dla ochrony pokoju i stabilności na Wyspach oraz integralności jednolitego rynku" - Napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

Jak pisze von der Leyen, zachowanie warunków porozumienia brexitowego i gwarancji dotyczących granicy między Irlandią a Irlandią Północną wynika z prawa międzynarodowego i musi być utrzymane, żeby mówić o jakiejkolwiek współpracy między UE a Wielką Brytanią.

Pełne wdrożenie porozumienia wyjściowego, łącznie z protokołem dotyczącym Irlandii i Irlandii Północnej, to warunek wstępny do negocjacji o przyszłym partnerstwie - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Daniel Ferrie.

Ferrie zadeklarował, że Komisja zrobi wszystko, by osiągnąć porozumienie. Ale musi ono być zgodne z interesami państw członkowskich.

Choć jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią, UE będzie gotowa na scenariusz braku umowy i prowadzenie handlu zgodnie z regułami Światowej Organizacji Handlu - powiedział rzecznik KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2020

USBPrzez Borysa przemawia chyba nostalgia dziewiętnastowieczna,wtedy GB dyktowała dla kontynentu swoje żądania,knuła intrygi i wtrącała się do innych … Czytaj całość

07-09-2020

ZennUrsula ma racje w tym jest również nasz interes panie otua

07-09-2020

realStraszenie Brytyjczyków, a w zasadzie pokazówka dla pozostałych nardów Europy, trwa w zaparte. Już miał być funt po 2 zł, brak żywności i leków, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)