Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Urzędy będą działać zdalnie. Rząd przyjął projekt

45
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli obywatelom na załatwianie spraw urzędowych, jak np. meldunku czy pobrania zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego, przez internet.

Urzędy będą działać zdalnie. Rząd przyjął projekt
Sprawy urzędowe przez internet. Rząd przyjął projekt ustawy. (Adobe Stock)

Zaproponowane zmiany mają przyspieszyć działanie urzędów i znacznie zredukować liczbę papierowych dokumentów w obiegu.

"Rząd chce umożliwić obywatelom załatwianie podstawowych spraw urzędowych zdalnie – przy pomocy prostych, intuicyjnych i dedykowanych konkretnym czynnościom usług elektronicznych" - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

Jak podaje rząd, zainteresowanie załatwianiem spraw przez internet jest ostatnio rekordowe. W 2020 roku profil zaufany, który pozwala na kontakty z urzędami online, założyło ponad 4 mln obywateli.

Zobacz także: Nowy obowiązek od 1 lipca. Pomagamy wypełnić formularz

Wśród przyjętych przez rząd rozwiązaniach znalazła się m.in. podstawa prawna do stworzenia usług elektronicznych dostępnych po uwierzytelnieniu obywatela w systemie teleinformatycznym.

Usługi zostaną zaimplementowane w witrynie gov.pl. Do skorzystania z usług potrzebne będzie posiadanie np. profilu zaufanego lub profilu osobistego (wydawanego z dowodem osobistym).

Przy pomocy nowych usług możliwe będzie m.in. zameldowanie oraz wymeldowanie się; zgłoszenie wyjazdu z kraju; pobranie z rejestru PESEL zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis danych dotyczących danej osoby oraz jej dzieci; pobranie zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych danych w rejestrze stanu cywilnego, czy pobranie zaświadczenia o stanie cywilnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Ree
12 miesięcy temu
Bardzo dobry kierunek. Im szybciej, tym lepiej. Tylko gdzie Ci biedni emeryci będąspędzać cza, chyba już tylko kolejka na poczcie im zostanie.
biskup
12 miesięcy temu
Urzędniczki będą miały więcej czasu na ploty i kawę z ciastkiem.....
zdumiony
12 miesięcy temu
Ciekawe.Parę miesięcy temu przez internet zameldowałem się w kupionej chacie.
Naczelnik
12 miesięcy temu
No to 80 % urzędasów na bruk bo teraz ich jest o 70 % za dużo a jak nie będą obsługiwać to po co tam być.Brać to do fabryk,kopania rowów i czyszczenia ścieków ,zbierania śmieci które pisowcy rzucają do rowów,lasów,rzek i jezior bo do niczego się to nie nadaje a pasowało by odpracować co się zniszczyło.
Ciekawy
12 miesięcy temu
To kiedy redukcja etatow w urzedach?
...
Następna strona