Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

USA pokonane. Chiny najbogatszym krajem na świecie

83
Podziel się:

Chiny pokonały USA i stały się najbogatszym narodem świata – wynika z najnowszego raportu McKinsley & Company.

USA pokonane. Chiny najbogatszym krajem na świecie
Majątek Chin wzrósł z 7 bilionów dolarów w 2000 roku do 120 bilionów dolarów w 2020 roku (Flickr, Luis (CC BY 2.0))

Globalna wartość netto wzrosła z 156 bilionów dolarów w 2000 roku do 514 bilionów dolarów w 2020 roku, a to oznacza jedno: świat jeszcze nigdy nie był tak bogaty jak teraz. Prawie jedna trzecia tego wzrostu przypadła na Chiny.

Majątki krajów puchną

McKinsey przeanalizował finanse 10 krajów, które reprezentują 60 proc. światowego dochodu. Spośród tych krajów 50 proc. wzrostu wartości netto przypadło na Chiny. Kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (22 proc.) i Japonia (11 proc.).

Majątek Chin wzrósł z 7 bilionów dolarów w 2000 roku do 120 bilionów dolarów w 2020 roku. W tym samym czasie majątek USA wzrósł ponad dwukrotnie do 90 bilionów dolarów.

Wraz ze wzrostem bogactwa na świecie pogłębiają się społeczne nierówności. W obu potęgach gospodarczych aż 67 proc. bogactwa kontrolowane jest przez 10 proc. najzamożniejszych gospodarstw domowych. Ich udział wciąż rośnie.

Zobacz także: Chiny się zbroją. Nowe zdjęcia satelitarne ukazują skalę działań

Pieniądze ulokowane w nieruchomościach

Z raportu wynika także, że 68 proc. światowego majątku netto stanowią nieruchomości. Reszta ulokowana jest w infrastrukturze, zapasach, maszynach i urządzeniach oraz dobrach "niematerialnych" takich jak własność intelektualna i patenty.

Eksperci zwracają uwagę, że szalejące koszty nieruchomości mogą być przyczyną kryzysu w Chinach, podobnego do tego który dotknął USA w 2008 r.

Niepokojącym sygnałem jest upadek chińskiego dewelopera Evergrande, którego dług sięga 300 mld dolarów. Z raportu McKinsleya wynika, że załamanie globalnych cen aktywów może doprowadzić do skurczenia majątków na świecie o 33 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
Kieszeń
7 miesięcy temu
Chiny zrobią co chcą i kiedy chcą mają dolara w kieszeni.
Władimir Wład...
7 miesięcy temu
Elity i tak nie stracą. Straci Kowalski ciułacz, natomiast ten skromny procent najzamożniejszych dostanie rekompensate od państwa. Zawsze tak jest i dlatego bogacze są stale jeszcze bogatsi, nawet jak jest krach a Kowalski idzie wtedy na samo dno i jeszcze ratuje "biednych" miliarderów pieniędzmi ze swoich podatków
Profesore
7 miesięcy temu
Chiny pokojowy kraj wielkości Europy, przez 5 tys lat historii nigdy nie opuściły swego terytorium dla podbojów,co roku budują 10 tys. Km autostrad, 50 % światowej produkcji samochodów elektrycznych powstaje w Chinach, przeciętna cena hybrydy SUVa to na zł 50 tys. zł.
edo11220
7 miesięcy temu
W obu potęgach gospodarczych aż 67 proc. bogactwa kontrolowane jest przez 10 proc. najzamożniejszych gospodarstw domowych, czyli korporacje żądzą a politycy są tylko na usługach i tak tańczą jak im zamożny każe.
OloR
7 miesięcy temu
Jakby Chiny wypowiedziały USA wszystkie pożyczki i odzyskały swoje pieniądze, to USA bogactwem mogłoby konkurować z Somalią.
...
Następna strona