Notowania

asf
20.04.2019 17:18

USA postawiły Polsce ultimatum. Media: Ustawa już gotowa

Ustawa ma uratować sprzedaż polskiej wieprzowiny Amerykanom. Sojusznicy nie są bowiem zadowoleni ze sposobu, w jaki kontrolujemy sprzedawaną im żywność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: BARTOSZ KRUPA)

Biuro prasowe resortu rolnictwa potwierdziło informacje RMF FM o tym, że gotowa jest ustawa zwiększająca nadzór nad rzeźniami. Co więcej, ustawa ma spełniać wymogi Amerykanów, którzy mieli grozić, że nałożą embargo na polską wieprzowinę, jeśli nie spełnimy ich żądań.

Dodatkowi weterynarze mają być zatrudnieni najpóźniej do 15 lipca.
Embargo na wieprzowinę z Polski. USA grożą wstrzymaniem importu

A te, według doniesień RMF FM sprzed kilku dni, to m.in. zatrudnienie dodatkowych 50 lekarzy weterynarii, którzy będą badali zwierzęta i pozyskane z nich mięso nim zostanie ono wysłane do USA. Terminem postawionego na początku tego miesiąca ultimatum był 15 lipca.

Pośpiech Ministerstwa Rolnictwa nie dziwi - wartość wieprzowiny sprzedanej w 2018 r. Amerykanom wyniosła 631 mln zł. Specjalne certyfikaty pozwalające na eksport mięsa do USA posiada 17 polskich zakładów mięsnych. By je uratować, resort będzie musiał przeznaczyć około 4 mln zł rocznie na zatrudnienie dodatkowych weterynarzy. Już raz Amerykanie pokazali, co potrafią. W październiku 2018 r. tamtejsze władze zakwestionowały skuteczność walki polskich służb z wirusem ASF i wstrzymały import polskiej wieprzowiny. Kryzys udało się zażegnać po tygodniu negocjacji.

Oglądaj też: Zakupy na Wielkanoc. Inspekcja sanitarna tłumaczy, która żywność jest bezpieczna

Władze USA żądają zwiększenia zakresu badań, by wyeliminować ryzyko przeniesienia za ocean wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2019

To są ponoć,,nasi najlepsi przyjaciele ,,

20-04-2019

alpoe0tu nie chodzi o zdrowie ale o pieniądze wiec nasi wyznawcy pewnej religii dogadają sie zawsze z swoimi odpowiednikami w USA

20-04-2019

A JNo I bardzo dobrze.

Rozwiń komentarze (325)