Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA przenoszą wojska z Niemiec. Operacja ma kosztować miliardy dolarów

Prawie 12 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec, z tego 5,4 tys. zostanie skierowanych do innych państw, taki plan zakłada Pentagon. Część trafi do Polski. Ale nie za darmo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Z 36 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech zostanie nieco ponad 25 tys.

Z 36 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech zostanie nieco ponad 25 tys. Relokacja wojsk ma pochłonąć miliardy dolarów - donosi RMF24. Operacja ma się rozpocząć za kilka miesięcy.

Zgodnie z planem Pentagonu Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) zostanie przeniesione z Stuttgartu do Belgii. Część wojsk trafi też do Włoch gdzie mają zostać rozmieszczone myśliwce F-16. Wzmocniona ma zostać również obecność wojskowej w regionie Morza Czarnego.

Co z Polską? Szef Pentagonu Mark Esper zapowiedział USA również planują rotację do Polski "przewodniego elementu nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych" - relacjonuje RMF24. Amerykanie stawiają jednak warunek, że żołnierze przyjadą do Polski dopiero po tym jak Warszawa podpisz "porozumienie o współpracy obronnej" oraz umowę o "podziale obciążenia".

Obejrzyj: Wojska USA w Polsce. "Musimy rozmawiać kategoriami NATO"

Jak wyjaśnia portal, chodzi o kwestię pokrycia kosztów obecność obecności amerykańskich wojsk. Jak duże będą to pieniądze, ile właściwie Polska będzie musiała zapłacić Tego wciąż nie wiadomo.

Szef MON Mariusz Błaszczak przekonuje jednak, że wszystko odbywa się zgodnie z planem. W Polsce będzie więcej amerykańskich żołnierzy i jak dodał powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - donosi RMF

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2020

Co za brak myslenia!!!Czy to jakas paranoja w tym panstwie? Panstwo bedzie placilo wojskom amerykanskim zeby stacjonowac w polsce. totalny debilizm. nie lepiej te pieniadze … Czytaj całość

30-07-2020

NakRosja przyśle nam wojsko za darmo, po co nam Amerykanie....

30-07-2020

benTo Stany Zjednoczone powinny placić nam za to że ich wojska mogą stacjonować u nas w Polsce

Rozwiń komentarze (14)