Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wojska amerykańskie w Polsce. Oto koszt

108
Podziel się

Roczny koszt stacjonowania w Polsce amerykańskich żołnierzy wyniesie 50 mln dol. Chodzi o 5,5 tys. osób.

- Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura - mówił prezydent Donald Trump.
- Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura - mówił prezydent Donald Trump. (PAP, Adam Warżawa)
bDJKyWol

Taki koszt stacjonowania - 50 mln dol. rocznie - podał reporter RMF FM, powołując się na nieoficjalne informacje.

Kwota obejmować ma media i opłaty na rzecz samorządów, które będzie ponosić ministerstwo obrony.

Większa część rachunku to zbudowanie budynków mieszkalnych dla żołnierzy, magazynów, hangarów i reszty infrastruktury. Łącznie to koszt do 2 mld dol., choć rozmówcy RMF FM mówią raczej o połowie tej kwoty.

bDJKyWon

Największym wydatkiem ma być przystosowanie bazy lotniczej w Powidzu do roli bazy logistycznej amerykańskiej brygady pancernej. To ok. 260 mln dol. Te pieniądze przekaże NATO.

Koszty budowy pozostałej infrastruktury mają być już niższe. Będą służyć też polskim żołnierzom i były już planowane.

Zobacz także: Zobacz także: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych
bDJKyWot

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w poniedziałek deklarację dotyczącą zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Deklaracja potwierdza pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego USA i zapowiada rozlokowanie dodatkowego tysiąca.

Obie strony uzgodniły już nawet konkretne lokalizacje dla stacjonowania Amerykanów. Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Drawsko Pomorskie będzie główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez obie armie. Wrocław będzie z kolei siedzibą bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej USA, Łask - eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych USA, Powidz - lotniczej brygady bojowej. W Lublińcu ma się znaleźć miejsce dla sił specjalnych USA.

- Na tę obecność trzeba patrzeć szerzej. Tysiąc żołnierzy dołączy do 4,5 tys., którzy byli tu już wcześniej, ale tymczasowo. Teraz dla tych 5,5 tys. żołnierzy trzeba będzie zapewnić stałe miejsca stacjonowania. Ale na pewno nie będzie to w sumie kosztowało 2 mld dol. Ta suma pojawiała się w debacie na ten temat, kiedy mówiło się o kilkunastu tysiącach żołnierzy - mówił money.pl Mariusz Cielma, ekspert wojskowy i redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa", którego we wtorek prosiliśmy o próbę oszacowania kosztu pobytu amerykańskich żołnierzy.

bDJKyWou

- Pierwszy wkład może być zatem na poziomie kilkuset milionów dolarów, ale raczej nie przekroczymy miliarda dolarów, czyli ok 4 mld zł. Zaznaczam jednak, że to bardzo ogólne szacunki. Rozmowy na ten temat będą jeszcze trwały. Pojawią się zapewne bardziej szczegółowe wymagania odnośnie do standardu obiektów i sprzętu do ćwiczeń wojskowych. Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat - zastrzegał w rozmowie z money.pl Cielma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJKyWoO
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(108)
kjhgf
rok temu
mielismy okupacje szwedzka i radziecka, a teraz mamy okupację watykańską i amerykanską
feniks
rok temu
kraj w ktorym stacjonuja obce wojska nie jest krajem niepodleglym i wolnym
abc
rok temu
Niech żyje sojusz z najbogatszym krajem trzeciego świta, gdzie istnieje najwięcej umów śmieciowych, bezrobocia, bezdomnych, braku opieki medycznej
bDJKyWoP
Szeregowiec A...
rok temu
Nikt ich nie chce tylko PiS i Duda a płacić mamy my zamiast dokupić Nowy sprzęt to wolą wraki naprawiać i płacić 2 razy więcej niż Nowe kosztują
N.R.
rok temu
No coz . nie mam Nic przeciwko Amerykanskim Zolnierzom ,lecz stacjonowanie na stale w Polsce jest Zbedne ! Moim zdaniem powinni brac udzial jedynie we wspolnych cwiczeniach - Manewrach a nastepnie powracac do domow ,rodzin . Taka stala obecnosc Naraza Nas Polakow na niepotrzebne koszty i stwarza problemy z Najblizszym Sasiadem - Rosja ! Zgoda buduje - niezgoda rujnuje !
...
Następna strona