Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał sponsorowany przez Serwis ePorady24

Usługa sprawdzenia karalności w KRK

Podziel się:

Od pewnego czasu na rynku usług prawniczych, w tym usług świadczonych online, oferowane jest tzw. sprawdzenie karalności albo inaczej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Karnym. Na pierwszy rzut oka wygląda to na zabieg czysto marketingowy, bo przecież każdy z nas może sam złożyć zapytanie o udzielenie informacji o osobie w Krajowym Rejestrze Karnym, więc po co płacić za pośrednictwo? Jak to zwykle bywa, życie okazuje się jednak daleko bardziej skomplikowane.

Usługa sprawdzenia karalności w KRK
(freepik)

W jakich sytuacjach warto wystąpić z wnioskiem do KRK?

Zapytaliśmy o to eksperta z Serwisu ePorady24.pl, w którym od jakiegoś czasu świadczone są usługi sprawdzenia w KRK. Pytanie więc – komu przydaje się taka usługa.

– Jest bardzo wiele takich sytuacji i spraw, bo różne rzeczy się nam zdarzają i czasem nic innego nie przychodzi do głowy, jak po prostu ucieczka od problemów, wyjazd za granicę. Dopiero po pewnym czasie przychodzi refleksja. Podam dwa przykłady, które są autentycznymi sprawami, jakimi zajmowali się ostatnio nasi prawnicy. Pierwsza to sprawa niespełna 40-letniej kobiety, która wyjechałam z kraju kilkanaście lat temu, uciekając przed konsekwencjami bankructwa, zostawiając długi. Miała też wyrok za fałszerstwo 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Napisała do nas, bo chciała wyrobić paszport, ale obawiała się, czy jest poszukiwana. Dokonaliśmy w jej imieniu weryfikacji w KRK i dodatkowo nasz prawnik przeanalizował całokształt tej sprawy. W rezultacie wyrobiła paszport, a przy tym dowiedziała się, że część zobowiązań uległa przedawnieniu. Wyszła z "szarej strefy", spłaca pozostałe długi, żyje bez obaw.

Albo inny przykład: Zwróciła się do nas siostra w sprawie brata, który opuścił Polskę 10 lat temu. Człowiek ten wplątał się w większą sprawę karną dotyczącą handlu narkotykami i był wówczas przesłuchiwany w charakterze światka. Obawiał się postawienia zarzutów i wyjechał, nie czekając, jak ta sprawa się zakończy. Siostra poprosiła o sprawdzenie, czy jest osobą poszukiwaną i jaka jest jego sytuacja, gdyż ich ojciec był umierający, a brat bał się powrotu do Polski, że zostanie zatrzymany. Zajęliśmy się tą sprawa i jak się okazało, obawy mężczyzny były zbędne, nigdy nie postawiono go w stan oskarżenia.

I takich spraw jest bardzo dużo, np. stare długi alimentacyjne. Naszym zadaniem jest pomoc w unormowaniu sytuacji prawnej osób, którym powinęła się noga i po prostu nie wiedzą, jak naprawić swoją przeszłość.

Jak w praktyce wygląda taka usługa?

Usługę sprawdzenia w KRK świadczymy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Czyli nasz prawnik w imieniu pana Kowalskiego wnioskuje do KRK, przy czym nie trzeba podawać żadnych danych, które umożliwiłyby ustalenie aktualnego miejsca pobytu. Opłatę za wniosek reguluje kancelaria. Naszych specjalistów obowiązuje tajemnica adwokacka i radcowska.

Naprawdę zachęcam do podjęcia działań i złożenia wniosku o sprawdzenie informacji w KRK – samodzielnie albo z pomocą takiego serwisu jak nasz. Warto wiedzieć, na czym się stoi i wziąć pod uwagę różne opcje. Cokolwiek potem postanowimy, najpierw trzeba pozyskać informację o karalności (skazaniach) oraz zweryfikować, czy figurujemy w bazie osób poszukiwanych listem gończym.

Dane o osobach gromadzone w KRK

Przypomnijmy zatem, jakie dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym. Obejmują one dane osób:

 • prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
 • będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych,
 • wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich,
 • prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
 • poszukiwanych listem gończym,
 • tymczasowo aresztowanych,
 • nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Przy czym w KRK nie figurują osoby skazane za wykroczenie na karę grzywny, ograniczenia wolności lub które otrzymały naganę.

Jakie dane należy podać we wniosku o sprawdzenie karalności?

Do sprawdzenia niezbędne są następujące dane: imię (imiona) i nazwisko, PESEL, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce, rodzaj danych, które mają być przedmiotem informacji o osobie:

 1. kartoteka karna,
 2. kartoteka nieletnich,
 3. kartoteka osób pozbawionych wolności oraz poszukiwanych listem gończym.

Informacja zwrotna z KRK daje podstawową wiedzę, aby móc podjąć dalsze kroki. Te informacje pozwolą np. ustalić, czy doszło do przedawnienia karalności, przedawnienia wykonania kary albo do zatarcia skazania. Umożliwią analizę prawną prawnikowi karniście i wskazanie możliwych rozwiązań.

Czas oczekiwania na wynik sprawdzenia w KRK

Zapytaliśmy, jak długo trzeba oczekiwać na informację z KRK uzyskaną za pośrednictwem ich serwisu ePorady24.pl.

U nas standardowy czas oczekiwania to 10 dni, ale często trwa to krócej. Gdy tylko otrzymamy dane z KRK, wysyłamy je do klienta w formie elektronicznej poprzez zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem indywidualny panel klienta. Na tym nasza współpraca się kończy, chyba że klient zleci nam także analizę prawną i dalsze prowadzenie działań w jego sprawie.

Nie ukrywam, że takich zleceń mamy sporo. Pomogliśmy wielu osobom, które mogły wreszcie bez obaw powrócić do kraju, odwiedzić rodzinę i odnowić więzi, podjąć legalne zatrudnienie. Po prostu znowu prowadzą normalne życie.

Zaświadczenie o niekaralności

Na koniec dodajmy, że poprzez Krajowy Rejestr Karny można także uzyskać zaświadczenie o niekaralności na potrzeby zatrudnienia. Do obowiązków pracodawcy należy sprawdzenie niekaralności osoby, którą zatrudnia na stanowisko pracy wyszczególnionym w ustawie. Chodzi tu m.in. o nauczycieli, pracowników samorządowych, opiekunów w żłobku, czy też o zatrudnienie w finansach, ubezpieczeniach podlegających kontroli KNF.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem ePorady24.pl, który świadczy dla swoich klientów usługę sprawdzenia informacji w Krajowym Rejestrze Karnym. Tu szczegóły oferty: https://www.eporady24.pl/--sprawdzenie-informacji-czy-jestem-poszukiwany

Materiał sponsorowany przez Serwis ePorady24

prawo
porady prawne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl