Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Ustawa frankowa może być niezgodna prawem unijnym. Lewiatan pisze do Brukseli

32
Podziel się:

Prezydencki projekt ustawy frankowej wprowadza pomoc publiczną, co może być powodem zakwestionowania tych przepisów przez Komisję Europejską. Tak uważa Konfederacja Lewiatan i wysyła do Brukseli pismo wskazujące na konieczność notyfikacji ustawy.

Prezydencka ustawa frankowa prawdopodobnie pozostanie w sejmowej "zamrażarce".
Prezydencka ustawa frankowa prawdopodobnie pozostanie w sejmowej "zamrażarce". (East News, LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Jak pisze "Rzeczpospolita", Lewiatan w najbliższym czasie wyśle pismo do Komisji Europejskiej informujące o konieczności notyfikacji ustawy frankowej. Przepisy przygotowała Kancelaria Prezydenta, a teraz pracuje nad nią parlament.

Na niezgodność z prawem unijnym wskazuje także Związek Banków Polskich.

- Jest duże ryzyko niezgody ustawy frankowej z prawem europejskim - mówił na początku marca w programie "Money, To się liczy" Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Dotyczą one konkurencji czy też niedozwolonej pomocy publicznej - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: prezes ZBP: polskie banki udzielają mniej kredytów

- Jeśli byłaby to pomoc publiczna bez notyfikacji, prawdopodobnie byłaby konieczność zwrotu wypłaconych środków - mówi gazecie mec. Adrian Zwoliński, ekspert Lewiatana. - To wprowadziłoby dużą niepewność prawną - dodał.

Jeśli Komisja Europejska potwierdzi przekonanie Lewiatana o zawartej w ustawie pomocy publicznej, konieczna będzie jej zgoda na wprowadzenie tych przepisów.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na kilka przesłanek świadczących o pomocy publicznej.

Wątpliwości organizacji budzi zapis, że jeśli składka wpłacona przez bank na fundusz konwersji nie zostanie przez niego wykorzystana na przewalutowania przez pół roku, rada funduszu decyduje o podziale niewykorzystanych środków.

Kolejna to zapis, że rada funduszu może rozłożyć wpłatę na raty na wniosek banku, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, W projekcie nie zapisano jednak definicji tych zdarzeń.

O pomocy publicznej ma świadczyć także możliwość zwolnienia z wpłat na fundusz konwersji banków realizujących plany naprawy. Klienci takich banków nie będą mogli przewalutować swoich kredytów.

Hipoteki frankowe warte 105 mld zł spłaca obecnie około 800 tys. Związek Banków Polskich, który sprzeciwia się wprowadzaniu ustawy frankowej, podkreśla, że spłacalność tych kredytów jest bardzo wysoka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
.at80
5 lata temu
Pewnie,że spłacalnosc jest bardzo wysoka ,bo ludzie powyjezdzali do pracy za granicę ,bo z Polskiej wypłaty nie było ich stać na spłatę kredytu!
Bolo
5 lata temu
Znajomy jak kupił cztery mieszkania na wynajem to się chwalił że zrobił interes życia a teraz płacz bo nie ma z czego splacać
Polak
5 lata temu
Teraz w polsce nic nie jest zgodne z prawem, tak dziala dobra, dojna zmiana
gg77
5 lata temu
banksterka ciągle mąci!
wiktor
5 lata temu
czy mec. Adrian Zwoliński - ekspert Lewiatana - pracuje na kasie w sklepie, czy układa w magazynie towary?.
...
Następna strona