Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa frankowa może być niezgodna prawem unijnym. Lewiatan pisze do Brukseli

Prezydencki projekt ustawy frankowej wprowadza pomoc publiczną, co może być powodem zakwestionowania tych przepisów przez Komisję Europejską. Tak uważa Konfederacja Lewiatan i wysyła do Brukseli pismo wskazujące na konieczność notyfikacji ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydencka ustawa frankowa prawdopodobnie pozostanie w sejmowej "zamrażarce". (Fot: LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Jak pisze "Rzeczpospolita", Lewiatan w najbliższym czasie wyśle pismo do Komisji Europejskiej informujące o konieczności notyfikacji ustawy frankowej. Przepisy przygotowała Kancelaria Prezydenta, a teraz pracuje nad nią parlament.

Na niezgodność z prawem unijnym wskazuje także Związek Banków Polskich.

- Jest duże ryzyko niezgody ustawy frankowej z prawem europejskim - mówił na początku marca w programie "Money, To się liczy" Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Dotyczą one konkurencji czy też niedozwolonej pomocy publicznej - dodał.

Obejrzyj: prezes ZBP: polskie banki udzielają mniej kredytów

- Jeśli byłaby to pomoc publiczna bez notyfikacji, prawdopodobnie byłaby konieczność zwrotu wypłaconych środków - mówi gazecie mec. Adrian Zwoliński, ekspert Lewiatana. - To wprowadziłoby dużą niepewność prawną - dodał.

Jeśli Komisja Europejska potwierdzi przekonanie Lewiatana o zawartej w ustawie pomocy publicznej, konieczna będzie jej zgoda na wprowadzenie tych przepisów.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na kilka przesłanek świadczących o pomocy publicznej.

Wątpliwości organizacji budzi zapis, że jeśli składka wpłacona przez bank na fundusz konwersji nie zostanie przez niego wykorzystana na przewalutowania przez pół roku, rada funduszu decyduje o podziale niewykorzystanych środków.

Tak wyglądało zainteresowanie posłów wystąpieniem prezydenckiego ministra o projekcie ustawy frankowej w 2017 r.
Nieoficjalnie: Ustawa frankowa do zamrożenia. Projekt może umrzeć śmiercią "sejmową"

Kolejna to zapis, że rada funduszu może rozłożyć wpłatę na raty na wniosek banku, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, W projekcie nie zapisano jednak definicji tych zdarzeń.

O pomocy publicznej ma świadczyć także możliwość zwolnienia z wpłat na fundusz konwersji banków realizujących plany naprawy. Klienci takich banków nie będą mogli przewalutować swoich kredytów.

Hipoteki frankowe warte 105 mld zł spłaca obecnie około 800 tys. Związek Banków Polskich, który sprzeciwia się wprowadzaniu ustawy frankowej, podkreśla, że spłacalność tych kredytów jest bardzo wysoka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty frankowe, ustawa frankowa, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

gienaiNiezgodna z prawem? A co to za problem... w Polsce dużo dzieje się niezgonie z prawem, rząd działa niezgodnie z prawem, sejm głosuje niezgodnie z … Czytaj całość

11-04-2019

maxniedozwolony to jest bandytyzm Banków za zgodą doberj zmiany

11-04-2019

kursantw 1 r. prezentury jak nie załatwię frankowiczów podam się do demisji i załatwił

Rozwiń komentarze (32)