Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Uziemienie Boeingów 737 MAX. LOT może mieć kłopoty

23
Podziel się:

Po ostatniej katastrofie w Etiopii loty Boeingów 737 MAX zostały zawieszone na całym świecie. Żeby nie odwoływać lotów, LOT musi wypożyczać dodatkowe maszyny, przez co rosną koszty działalności.

Uziemione Boeingi 737 MAX.
Uziemione Boeingi 737 MAX. (PAP/EFE, Morell)
bEKsezGt

Jak pisze RMF 24, informację o ryzyku finansowym otrzymała już Kancelaria Premiera, która sprawuje nadzór nad LOT-em. Decyzja w sprawie ewentualnego wsparcia jeszcze nie zapadła.

Po katastrofie w Etiopii uziemiono wszystkie maszyny tupu Boeing 737 MAX. We flocie LOT-u jest obecnie 5 takich samolotów. Żeby zachować ciągłość połączeń spółka musiała wynająć zastępcze maszyny.

Na tym jednak nie koniec. LOT zamówił już 9 kolejnych samolotów tego typu. W kwietniu do Polski ma przylecieć pierwsza z nich. Kolejne w ciągu kilku miesiecy. Nowe samoloty są już wpisane w siatkę połączeń, ale nie będą mogły latać, dopóki przyczyny katastrofy nie zostaną wyjaśnione.

bEKsezGv
Zobacz także: Oglądaj też: Katastrofa samolotu w Etiopii

Maszyny zostały uziemione globalnie po katastrofie w Etiopii, gdzie zginęło 157 osób.

Lecący z Addis Abeby do Nairobi samolot Ethiopian Airlines runął na ziemię tuż po starcie. Na pokładzie Boeinga było 149 pasażerów i ośmiu członków załogi, niestety nikt nie przeżył katastrofy. Wśród pasażerów byli obywatele 33 państw, w tym 2 Polaków.

bEKsezGB

Do podobnej katastrofy doszło pod koniec października 2018 roku w Indonezji - tuż po starcie - Boeing 737 MAX 8 runął na ziemię. Zginęło wtedy 189 osób.

Jak informuje agencja Reuters, oba przybadki były podobne, co sugeruje, że przyczyną obydwu katastrof mógł być ten sam element oprogramowania. Zmiany zostaną wprowadzone po zaleceniach amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Boeing zapewnia, że aktualizacja oprogramowania samolotów 737 MAX 8 i MAX 9 spowoduje, że "bezpieczny samolot będzie jeszcze bezpieczniejszy".

Producent dodał, że zaktualizuje oprogramowanie w całej flocie 737 MAX.

bEKsezGC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKsezGW
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(23)
Taka prawda
3 lata temu
To nie wina samolotów, to wina obsługi i linii które,kupują samoloty i nie maja pojęcia jak je eksploatować .W USA nie wydarzył się żaden wypadek a lotów codziennie są tysiące . Brak przeszkolenia zabija ludzi.
Jan
3 lata temu
Koszty powinien pokryc Boeing. Na calym swiecie. Rowniez odszkodowania dla rodzin ofiar.
Ujęli w nazwi...
3 lata temu
MAX 8 runie na ziemię.
bEKsezGX
cci
3 lata temu
Czemu LOT nie zwraca sie do Boeinga przeciez te zlomy Amerykanie sprzedali ! LOT dalej zamawiajcie i kupujcie te buble i Zlomy USA !!!
Mir
3 lata temu
Niezmiernie mnie to cieszy że kundelki amerykańskie ponoszą koszta, oby jak największe
...
Następna strona