Notowania

gospodarka
18.03.2019 16:30

Uziemienie Boeingów 737 MAX. LOT może mieć kłopoty

Po ostatniej katastrofie w Etiopii loty Boeingów 737 MAX zostały zawieszone na całym świecie. Żeby nie odwoływać lotów, LOT musi wypożyczać dodatkowe maszyny, przez co rosną koszty działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EFE)
Uziemione Boeingi 737 MAX. (Fot: Morell)

Jak pisze RMF 24, informację o ryzyku finansowym otrzymała już Kancelaria Premiera, która sprawuje nadzór nad LOT-em. Decyzja w sprawie ewentualnego wsparcia jeszcze nie zapadła.

Po katastrofie w Etiopii uziemiono wszystkie maszyny tupu Boeing 737 MAX. We flocie LOT-u jest obecnie 5 takich samolotów. Żeby zachować ciągłość połączeń spółka musiała wynająć zastępcze maszyny.

Na tym jednak nie koniec. LOT zamówił już 9 kolejnych samolotów tego typu. W kwietniu do Polski ma przylecieć pierwsza z nich. Kolejne w ciągu kilku miesiecy. Nowe samoloty są już wpisane w siatkę połączeń, ale nie będą mogły latać, dopóki przyczyny katastrofy nie zostaną wyjaśnione.

Oglądaj też: Katastrofa samolotu w Etiopii

Maszyny zostały uziemione globalnie po katastrofie w Etiopii, gdzie zginęło 157 osób.

Lecący z Addis Abeby do Nairobi samolot Ethiopian Airlines runął na ziemię tuż po starcie. Na pokładzie Boeinga było 149 pasażerów i ośmiu członków załogi, niestety nikt nie przeżył katastrofy. Wśród pasażerów byli obywatele 33 państw, w tym 2 Polaków.

Do podobnej katastrofy doszło pod koniec października 2018 roku w Indonezji - tuż po starcie - Boeing 737 MAX 8 runął na ziemię. Zginęło wtedy 189 osób.

Jak informuje agencja Reuters, oba przybadki były podobne, co sugeruje, że przyczyną obydwu katastrof mógł być ten sam element oprogramowania. Zmiany zostaną wprowadzone po zaleceniach amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Boeing zapewnia, że aktualizacja oprogramowania samolotów 737 MAX 8 i MAX 9 spowoduje, że "bezpieczny samolot będzie jeszcze bezpieczniejszy".

Producent dodał, że zaktualizuje oprogramowanie w całej flocie 737 MAX.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, lotnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

NickBoeing twierdzi, że ich bezpieczny samolot będzie jeszcze bezpieczniejszy? Ciekawe, ponad 300 osób zginęło w dwóch katastrofach tych (nowych) … Czytaj całość

18-03-2019

hhhhhLOT -zamawiać Airbusy - produkt europejski. Niech PiSowski rząd i pan z USA się wścieknie

18-03-2019

AirbusNiech placi Boeing.

Rozwiń komentarze (23)