Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Katastrofa Boeinga w Etiopii. Jest decyzja LOT-u

70
Podziel się:

- Samoloty Boeing 737 MAX 8 użytkowane przez LOT są w pełni sprawne i wykonywane przez nich rejsy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa - mówi money.pl rzecznik LOT Adrian Kubicki. 5 polskich 737 MAX 8 nadal będzie latać. Chińczycy swoje uziemili.

Miejsce katastrofy etiopskiego Boeinga jest ciągle przeszukiwane przez ratowników.
Miejsce katastrofy etiopskiego Boeinga jest ciągle przeszukiwane przez ratowników. (East News, Xinhua News)

- Jesteśmy w stałym kontakcie z regulatorami lotniczymi odpowiedzialnymi za kwestie bezpieczeństwa. W Polsce jest to ULC, a na poziomie europejskim EASA. Żadna z tych instytucji narazie nie wydała zaleceń ws. tych samolotów - mówi Kubicki, komentując decyzję Chińczyków, których nadzór lotniczy nakazał uziemienie 737 MAX.

LOT pozostaje w tej sprawie w stałym kontakcie z producentem tych maszyn i innymi liniami lotniczymi, z którymi wymienia się doświadczeniami. - Narazie zarówno Boeing jak i inni przewoźnicy, poza Chinami i Etiopią, nie podjęli decyzji o uziemieniu tych maszyn, ani nie wydali żadnych szczególnych zaleceń - mówi Kubicki.

Zobacz także: Katastrofa samolotu w Etiopii

Do katastrofy samolotu w Etiopii doszło w niedzielę. Boeing 737 MAX z lotniska w Addis Ababa wystartował w niedzielę 10 marca o godzinie 8:38 czasu lokalnego. Zaledwie 6 minut później wieża straciła z nim kontakt. Na pokładzie samolotu lecącego do Nairobi znajdowało się 157 osób z 33 państw. Przyczyna katastrofy na razie nie jest znana.

W poniedziałek około 60 samolotów Boeing 737 MAX należących do chińskich linii lotniczych zostało uziemionych. Nakaz tymczasowego wycofania z użytku tych maszyn wydała w niedzielę Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin. Zakaz ten ma obowiązywać do odwołania. Tymczasowo z użytku wycofano również maszyny Boeing 737 MAX zasilające flotę w Etiopii.

- Nasz monitoring ma charakter stały i bieżący, dlatego zastrzegamy sobie prawo do zmiany decyzji, gdyby pojawiły się się jakiekolwiek nowe informacje zmieniające ocenę sytuacji. Na ten moment jednak nie ma potwierdzonych informacji ani oficjalnych hipotez, które wskazywałyby, że katastrofa w Etiopii wynika z wady tego samolotu - mówi rzecznik LOT.

Kubicki przekonuje, że LOT nie bagatelizuje tego tragicznego wydarzenia. Po prostu zbiera informacje z każdego źródła i je analizuje pod kątem zapewnienia jak najwyższych standardów bezpieczeństwa.

- Te samoloty mamy od grudnia 2017 r. Ich niezawodność techniczną oceniamy bardzo wysoko. Mamy 5 takich maszyn, docelowo ma być ich 14 - podsumowuje Adrian Kubicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
sprawiedliwy
5 lata temu
Jak zwykle , głupi Polak zawsze po szkodzie ! W Polsce nie ma takiego , co postawił by się Amerykanom w kwestii tego powietrznego bubla , co innego kraje cywilizowane !
nie/lot
5 lata temu
Jest decyzja producenta o aktualizacji programu komputerowego w tym typie samolotów, a LOT-u to nie dotyczy?
Miro
5 lata temu
a tymczasem producent przyznał, że problem jest w oprogramowaniu i że będzie aktualizacja.
Nesut-biti
5 lata temu
Kto to pisał? Proponuję sięgnąć po słownik ortograficzny/poprawnej polszczyzny.
Janka
5 lata temu
Macierewicza niech zaproszą do komisji śledczej
...
Następna strona