Notowania

gospodarka polska
10.01.2019 07:09

VAT na soki i nektary. Branża: propozycja Ministerstwa Finansów to kosmetyka

Miało być uproszczenie stawek, a będą aż trzy. Krajowa Unia Producentów Soków krytykuje nową propozycję resortu finansów w sprawie stawek VAT na soki, napoje i nektary. - To kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu - mówi szef KUPS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Producenci soków ostrzegają, że zmiany stawek VAT spowodują wzrost spożycia niezdrowych napojów gazowanych.

- Możemy wypracować propozycję 5 proc. stawki VAT na soki, 23 proc. na napoje i 8 proc. na nektary - zadeklarowała w środę minister finansów Teresa Czerwińska. Wcześniej resort chciał 23-proc. VAT na nektary. Dziś VAT na nektary i soki to zaledwie 5 proc.

Nowa propozycja ministerstwa nie wzbudziła entuzjazmu branży, która wcześniej ostro protestowała przeciw podnoszeniu stawek VAT na soki i pokrewne napoje, ostrzegając przed wzrostem cen i wzrostem spożycia niezdrowych napojów gazowanych.

Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków uważa, że nowa propozycja MF nie rozwiązuje problemu.

"Po pierwsze, nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12 proc.), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50 proc., więc propozycja 8 proc. VAT dla nektarów i 23 proc. VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa" - pisze w komentarzu do nowej propozycji Teresy Czerwińskiej.

Pawlak uważa, że podniesienie stawek do proponowanego poziomu odbije się negatywnie nie tylko na polskich sadownikach, ale także na konsumentach. "Za wysokiej jakości napoje owocowe będą musieli zapłacić znacznie więcej" - wskazuje.

Resort Teresy Czerwińskiej szykuje zmiany w stawkach VAT
Ministerstwo Finansów chce wycofać się z najwyższego VAT-u na nektary

Szef KUPS zwraca też uwagę, że celem Ministerstwa Finansów miało być uproszczenie stawek, a obecnie zamiast jednej stawki VAT, która obowiązywała dla soków, nektarów i napojów owocowych w wysokości 5 proc. wprowadza się trzy stawki. "A więc o jakim uproszczeniu tu mówimy" - komentuje szef KUPS.

"Myślę, że celem wprowadzenia tak drastycznie wysokiej stawki VAT na napoje z dodatkiem soku owocowego, jest nic innego, jak pokrycie niedoboru w budżecie z powodu obniżenia stawki VAT dla wielu innych kategorii produktów" - ocenia Julian Pawlak. "Przecież ktoś za to musi zapłacić? Pytanie dlaczego mają to zrobić polscy rolnicy, sadownicy i polskie firmy" - dodaje.

"Dlaczego ta, tak ściśle związana z polską gospodarką branża, ma sfinansować ulgi dla innych? Mam nadzieję, że ta propozycja zostanie przemyślana i zweryfikowana, ponieważ mocno uderza w interesy polskiego sadownictwa, polskich producentów i konsumentów" - konkluduje prezes KUPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka polska, vat na soki, vat na żywność, matryca vat, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2019

AnalitykWysoki VAT na napoje ma uderzyć w spożycie cukru i syropu glukozowo-fruktozowego zawartego w tych napojach i zmiany zachowań konsumenckich w zakresie … Czytaj całość

10-01-2019

kliopsJa i tak od kilku lat tych pseudo soków nie kupuję wcale. Wolę dać dzieciom wodę mineralną do picia albo zrobić kompot. A kompoty robię do stycznia … Czytaj całość

10-01-2019

magicnei ma co ukrywać dziurę w budżecie z powodu 500+ trzeba czyms załatać - tylko i dlaczego aż polskim rolnictwem i sadownictwem....

Rozwiń komentarze (6)