Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

W co drugiej aptece nie było farmaceuty. Oto wynik kontroli Inspekcji

5
Podziel się:

W ciągu niespełna dwóch tygodni Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przeprowadził 30 kontroli doraźnych w aptekach ogólnodostępnych. W połowie z nich nie było farmaceuty, choć jego obecność jest obowiązkowa w godzinach funkcjonowania apteki. Właściciele na razie otrzymali ostrzeżenia.

Brak farmaceuty na zmianie stwierdzono w 15 aptekach.
Brak farmaceuty na zmianie stwierdzono w 15 aptekach. (East News)

Aż 30 kontroli doraźnych w niespełna 9 dni roboczych przeprowadzili w aptekach pracownicy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Poznaniu. Miały one miejsce w marcu tego roku i były pokłosiem reportażu "Apteka na słupa" w Radio TOK FM.

Po nagłośnieniu przez dziennikarzy patologii na rynku aptecznym, ministerstwo zdrowia zapowiedziało intensywne kontrole w aptekach. Ich celem było sprawdzenie m.in. czy w godzinach ich funkcjonowania, są w nich obecni farmaceuci - zgodnie z art. 92 Prawa farmaceutycznego.

Wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzali w tym czasie liczne i niezapowiedziane kontrole w aptekach. Wielkopolski WIF w niespełna 9 dni roboczych przeprowadził ich 30. Okazało się, że brak farmaceuty na zmianie stwierdzono w trakcie 15 z nich. To z kolei oznacza, że w połowie z kontrolowanych aptek nie było wymaganej prawem obsady kadrowej. Czynności fachowe wykonywali w nich technicy farmaceutyczni. Redakcja MGR.FARM zawnioskowała do Wielkopolskiego WIF o wykaz przeprowadzonych kontroli i stwierdzonych w ich trakcie braków farmaceuty na zmianie:

W ostatnich tygodniach Wielkopolski WIF opublikował na swojej stronie internetowej już 12 decyzji administracyjnych, będących efektem tych kontroli. Wszystkie nakazują właścicielom aptek dostosowanie prowadzonej działalności do wymogów prawa i zapewnienie w godzinach pracy apteki farmaceuty, o którym mowa w art. 88 ust. 1 Prawa farmaceutycznego. Z treści decyzji nie wynika jak przedsiębiorcy tłumaczyli brak magistra farmacji na zmianie. Wiadomo jednak z nich, że kontrole WIF przeprowadzane były o różnych porach (głównie przed południem).

Zobacz także: Zrobili aplikację do wyszukiwania leków w aptekach. Korzystają setki tysięcy ludzi

Farmaceuta obowiązkowy w aptece

Przypomnijmy, że artykuł 92 Prawa farmaceutycznego wymaga, aby w czasie godzin pracy apteki był w niej obecny farmaceuta, który musi spełniać odpowiednie wymogi. Jednocześnie w kwietniu Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wykładnię przepisów zastosowaną przez jednego z wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Stwierdził on, że w godzinach czynności apteki, musi być w niej zawsze obecny farmaceuta spełniający wymogi niezbędne do objęcia stanowiska kierownika. Oznacza to, że musi posiadać 5 lat stażu pracy lub 3 lata stażu pracy oraz specjalizację z farmacji aptecznej

Ministerstwo Zdrowia zna wyniki kontroli

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński już na początku kwietnia przyznał, że resort zdrowia zna wyniki kontroli przeprowadzonych w aptekach. W sumie w całym kraju przeprowadzono ich ponad 150. Jednocześnie zdradził też, że apteki do kontroli były typowane na podstawie danych z analizy DRR. W rezultacie odbywały się one w tych placówkach, gdzie w ciągu dnia ani jednej Dokument Realizacji Recepty nie został wysłany przez farmaceutę.

- W ponad połowie kontrolowanych podmiotów stwierdzono, że w momencie wejścia kontrolera, na miejscu nie było magistra farmacji - mówił wiceminister zdrowia.

Wyniki kontroli WIF nie zaskoczyły jednak osób związanych z rynkiem aptecznym. O tym, że sytuacja kadrowa w polskich aptekach jest fatalna wiadomo już bowiem od dawna. Wielokrotnie pisały już o tym media branżowe oraz ogólnopolskie. Jak wynika z raportu "Apteki w Polsce" Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek na statystyczną polską aptekę przypada 1,8 farmaceuty. To zdecydowanie mniej niż w krajach unijnych - tam jest to 2,4 farmaceutów.

Farmaceuta "na godziny"

Jednym ze sposobów na braki kadrowe w polskich aptekach może być ich zatrudnianie "na godziny". Wielu właścicieli apteki decyduje się na taką formę zatrudnienia magistrów farmacji - szczególnie w okresie urlopowym. Farmaceuci z kolei chętnie korzystają z takiej możliwości na dodatkowy zarobek. Chęć podjęcia pracy "na godziny" mogą zgłaszać między innymi na takich portalach ogłoszeniowych jak PRACA.FARMACJA.PL.

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(5)
ada
3 lata temu
A co to za "przemisy"?
jjjjj
3 lata temu
nie.mam.pracy.od.roku.bo.nie chciałam.być.toksyczna..nie.chciałam.zaprzeczać.wiedzy...nie.pozwoliłam. sobą.manipulować...wyrzucili.mnie.tak.jest w.polskich.aptekach...to.nie kwestia jedynego.roku.taki.los.magistra.w.tym.strasznym.kraju.
fatmaceuta
3 lata temu
nie.brakuje.magistrów ..tylko.nie chcą nas.zatrudniać...tak.jest.cały.czas...
Kaja
3 lata temu
Więcej aptek. Przecież tak mało ich jest. W dodatku tyle otwartych po 21ej ;)
ktos
3 lata temu
Ciekawe jak to wygląda w weekendy :) Skoro kontrolującym nie chce się pracować to zapewne mgr również:)