Trwa ładowanie...
bDpallKJ

Notowania

Kontrola – Wszystkie wiadomości

289
30.11.2020 15:40

KONTROLA
 / 
Maseczki w pracy. Ciarka: każdego zakładu nie sprawdzimy

Nowe rządowe rozporządzenie wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscu pracy. Policja będzie kontrolowała zakłady? - Te przepisy mają nam przypominać o właściwym zachowaniu. Oczywiście jeżeli będą konieczne kontrole, to będą prowadzone, chociażby przez inspekcję sanitarną. Myślę jednak, że Polacy stosują się do przepisów, są zdyscyplinowani i stosują się do obostrzeń. Niektórzy szukają na siłę powodów, by policja karała, by sprawdzała - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji. - To jest fizycznie niemożliwe, żebyśmy pojawili się w każdym zakładzie pracy. Informacji od sygnalistów nam nie brakuje, wtedy oczywiście musimy udać się na miejsce i sprawdzić. Osoby, które dostrzegą nieprawidłowości, informują nas o tym. My na każde takie zgłoszenie reagujemy - dodał.

10
16.11.2020 12:10

NIK
 / 
Budowa CPK. NIK wszczyna kontrolę

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podkreślmy - budowy, która nawet jeszcze się nie rozpoczęła. - To rutynowe działanie - komentuje pełnomocnik rządu ds. CPK.

62
03.10.2020 13:40

KONTROLA
 / 
Polskie firmy finansowe na celowniku KNF. "Liczymy na dialog z regulatorem"

Komisja Nadzoru Finansowego mówi "sprawdzam". Małe Instytucje Płatnicze muszą udowodnić, że dobrze radzą sobie na rynku. Sama kontrola nikogo nie dziwi, jednak branża zastanawia się, dlaczego Komisja wymaga do przedłożenia informacji, które wykraczają poza ustawę.

9
21.09.2020 13:48

KOTŁY
 / 
Kontrola UOKiK. Sprzedający stare kotły będą musieli je odkupić i zdemontować

UOKiK bierze się za kopciuchy. Jeśli przedsiębiorca sprzedaje kocioł na paliwa stałe, który nie spełnia obowiązujących norm, może zostać zmuszony do jego odkupienia i zdemontowania u klienta.

135
28.08.2020 10:23

KONTROLA
 / 
Kontrola ws. Czajki. "Warszawskie wodociągi nam ją uniemożliwiają"

- Warszawskie wodociągi robią wszystko, żeby nam tę kontrolę uniemożliwić. Stosują kruczki prawne i przez to nie mamy tam wstępu - skarży się w programie "Money. To się liczy" prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Jak podkreśla, wodociągi powołują się na to, że w firmie prowadzone są już inne kontrole, dlatego nie mogą tam wejść jeszcze Wody Polskie. - Bardzo chętnie bym się przyjrzał temu, co się tam dzieje - powiedział Daca. I dodał, że w przypadku kolejnej awarii może dojść do katastrofy ekologicznej i zalania ściekami Wisły. - Moim zdaniem ryzyko jest bardzo duże - spuentował prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie.

bDpallKL
3
27.08.2020 12:04

KONTROLA
 / 
Rzecznik Finansowy do likwidacji? "Spekulacje. Na Zachodzie trend jest odwrotny"

UOKiK przejmie rolę Rzecznika Finansowego? - Doniesienia opierają się na jednym artykule, z tego co wiem, to żaden projekt nie trafił do biura rzecznika, a przypomnijmy, że Rzecznik Finansowy także uczestniczy w procesie legislacyjnym. Bardzo trudno odnosić się do tych spekulacji, ale to nie pierwszy raz, kiedy tego typu rozważania mają miejsce - powiedział w programie "Money. To się liczy" Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy. - Jeśli chodzi o integrację z UOKiK to, patrząc na inne systemy prawne, trudno mi - poza Łotwą - znaleźć przykład, by ochrona zbiorowych i indywidualnych interesów konsumentów były zintegrowane. To bardzo trudne do połączenia. Sam to kiedyś badałem, zajmuję się teorią regulacji nie od dziś. Jeśli chodzi o ochronę klientów rynku finansowego, to tendencja jest odwrotna. Tworzy się coraz bardziej wyspecjalizowane i wyposażone w bardzo duże budżety instytucje takie, jak biuro ochrony konsumentów finansowych w USA, czy biuro rzecznika finansowego w Wielkiej Brytanii. Trump przeznaczył na to 580 mln dol. rocznie, a na Wyspach to 600 mln funtów. I to jest w tej chwili kierunek dominujący - dodał.

28
24.08.2020 13:40

KONTROLA
 / 
UOKiK bierze się za adwokatów i radców. "Niepokojące skargi"

UOKiK bierze pod lupę kancelarie adwokackie i radcowskie. Dostaje "niepokojące sygnały" mówiące o nadużyciach. Chodzi o umowy z klientami, którzy mają kredyty w obcej walucie, ubezpieczenia w funduszach kapitałowych czy obligacje GetBack'u.

14.07.2020 11:31

AFERY
 / 
Zamieszanie w NIK. Marian Banaś odsunął od kontroli swojego zastępcę

Afery w Najwyższej Izbie Kontroli ciąg dalszy. Marian Banaś zdecydował się odsunąć Tadeusza Dziubę od nadzoru nad kontrolami. Jak argumentuje NIK, decyzja ma zapewnić kontrolerom instytucji gwarancję niezależności, na którą wpływać miał zastępca Banasia.

4
23.06.2020 12:30

PRACA
 / 
Szef sprawdzi pracę zdalną. To zostanie po pandemii

Gdy pandemia minie, spora część pracowników i tak do biura nie wróci - będą pracować zdalnie. Więcej niż co czwarta firma chce monitorować pracę z domu swoich pracowników.

bDpallKR
16
08.05.2020 9:52

KONTROLA
 / 
UOKiK zajmie się dostawcami jedzenia. Pobierają za duże prowizje?

Nawet 37 proc. ceny płaconej za jedzenie dostarczane przez aplikacje jak Uber Eats, Wolt czy Glovo to prowizja. Restauratorzy się skarżą, a właściciele platform tłumaczą wysokimi kosztami. Sprawę ma wyjaśnić UOKiK.

48
09.03.2020 15:44

VAT
 / 
Komputronik. Kara od skarbówki. "Nie zgadzamy się, będziemy walczyć do skutku"

Dotkliwa kara dla Komputronika. Urząd Skarbowy decyzją podatkową zażądał od firmy 39 mln zł plus odsetki, co łącznie składa się na blisko 60 mln zł. Spółka nie zgadza się z decyzją i będzie się od niej odwoływać. Mimo to pracę może stracić nawet 20 proc. załogi.

414
27.02.2020 10:59

PRACA
 / 
Pracownik szpitala pokazuje pasek z "płacą minimalną". Do gry wkroczyła inspekcja pracy

Pracownicy szpitala w Chojnicach zarzucają władzom placówki sztuczne dopisywanie dodatków, aby osiągnąć ustawowe 2600 zł płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy wzięła pod lupę wynagrodzenia ok. 200 osób. Władze placówki twierdzą, że wszystko jest w porządku i radzą poczekać na wyniki kontroli.

3
26.02.2020 14:04

KONTROLA
 / 
UOKiK bierze na celownik Fellowes Polska. Zmowa cenowa na rynku urządzeń biurowych?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Fellowes Polska. Spółka mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego.

bDpallKS
28
24.02.2020 7:47

KONTROLA
 / 
Fiskus ma mniej czasu na kontrolę przedsiębiorców. NSA wydał przełomowy wyrok

Kontrolerzy skarbowi na sprawdzenie finansów mikroprzedsiębiorcy mają 12 kolejno następujących po sobie dni - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

6
28.01.2020 8:49

NADZÓR
 / 
Bez prezesa i planów - nadzór, który nie działa

1 stycznia prace zacząć miała Polska Agencja Nadzoru Audytowego, jednak wciąż nie działa. Agencja nie ma ani prezesa, ani planu działania. Powstał nadzór, który niczego nie nadzoruje.

125
25.12.2019 12:14

DRÓB
 / 
Taki cios w samą wigilię. Salmonella w mięsie z Polski

Katastrofa dla polskiego przemysłu mięsnego. Bułgarzy wykryli salmonellę w partii drobiu z Polski, dotyczy to aż 21 ton mięsa.

11
11.12.2019 7:03

AFERA GETBACK
 / 
NIK wytyka GPW błędy w sprawie GetBacku. Kolejne wątki

Kontrolerzy NIK zarzucają Giełdzie Papierów Wartościowych, że ta nie wywiązała się ze swoich obowiązków w aferze GetBacku. Główny zarzut dotyczy braku zawiadomienia o możliwości manipulacji kursem spółki, ale na jaw wypływają kolejne wątki.

71
29.11.2019 20:20

PRACA
 / 
Szara strefa na rynku pracy cudzoziemców. Rośnie liczba kontroli, są efekty

Kontrolerzy PIP ruszyli w Polskę. Efekty ich pracy są jednoznaczne - szara strefa na rynku pracy cudzoziemców rośnie w grupie najmniejszych firm. W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku kontrole wykazały więcej przypadków nielegalnego zatrudniania obcokrajowców, niż ujawniono w całym ubiegłym roku.