Notowania

W Polsce brakuje leków. Problemy z dostępnością kilkuset preparatów

Są problemy z dostępnością około 95 substancji leczniczych, co przekłada się na ponad 300 leków - poinformował w środę główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski. Od poniedziałku zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla pacjentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
- Problem dostępności leków dotyka nie tylko Polskę, ale też inne europejskie kraje - przekonuje główny inspektor farmaceutyczny.

- Problem dostępności leków dotyka nie tylko Polskę, ale też inne europejskie kraje. Chodzi głównie o substancje, które są produkowane w Chinach - powiedział podczas konferencji prasowej Piotrowski.

Jak dodał, to efekt tego, że kilkanaście lat temu w Europie pozamykano fabryki substancji czynnych i przeniesiono je do Chin.

- Sprawa, która wygenerowala całą kwestię, jest związana z jednym producentów leków na tarczycę. Ta kwestia została w pewnym sensie rozwiązana. Z tego, co wiemy, dziś sytuacja jest inna niż jeszcze kilka dni temu - dodał Piotrowski.

Obejrzyj też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Jak informują aptekarze, brakuje leków nadciśnienie, cukrzycę i choroby tarczycy. Piotrowski zapewnił natomiast, że hurtownie dostarczające leki do szpitali mają zapasy i w tej kwestii sytuacja jest kontrolą.

Od poniedziałku ma też zostać uruchomiona specjalna infolinia, za pomocą której będzie można zapytać o dostępność leków.

Jak pisaliśmy, jeszcze w kwietniu na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce było 288 pozycji. Obecnie jest ich już 324. Najgorzej jest z lekami stosowanymi przez cierpiących na schorzenia tarczycy, cukrzyce i choroby serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: leki, brak leków, apteki, Paweł Piotrowski, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2019

PLTo nie prawda, że brakuje leków. Cała Polska widziała, że jak zachorował pewwien starszy pan z Żoliborza to sam ordynator w randzie pułkownika dowoził … Czytaj całość

10-07-2019

GośćA co mi po infolinii kiedy w aptece i tak nie ma danego leku.

10-07-2019

ale jajaChiny trzymają za łeb pół świata ,i to bez lotniskowców i rakiet

Rozwiń komentarze (48)