Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

W Polsce jest już europejski certyfikat COVID-wy. Z tym dokumentem wyjedziesz na wakacje

827
Podziel się:

Od 1 czerwca istnieje możliwość pobrania Unijnych Certyfikatów COVID. Kody QR można już wygenerować w Polsce na Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce "Certyfikaty".

W Polsce jest już europejski certyfikat COVID-wy. Z tym dokumentem wyjedziesz na wakacje
Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta

Od miesięcy kraje Unii Europejskiej pracują nad stworzeniem jednolitego dokumentu, który zwalniałby podróżujących m.in. z obowiązku przechodzenia kwarantanny po przekroczeniu granicy. System Unijnych Certyfikatów COVID jest gotowy, a właśnie została dołączona do niego Polska, co oznacza, że taki certyfikat można pobrać lub wydrukować.

W dokumencie jest, oprócz naszych danych, specjalny kod QR, w którym "zapisana" jest informacja o tym, czy jesteśmy w pełni zaszczepieni. Certyfikat będzie wydawany po każdej dawce szczepienia, natomiast jego uznawanie będzie zróżnicowane. W Polsce i wielu państwach członkowskich certyfikat z tytułu szczepienia będzie uznawany po zakończonym cyklu szczepień.

Unijny Certyfikat COVID. Jak zdobyć dokument?

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Dokument wydawany jest bezpłatnie.

Jak długo ważny będzie certyfikat?

• Dla osób zaszczepionych certyfikat będzie ważny przez rok od podania ostatniej dawki, a w Polsce dodatkowo dopiero po 14 dniach od zaszczepienia pełną dawką.

• Dla ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (tak PCR, jak i antygenowy), jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

W tej chwili certyfikat będzie można otrzymać tylko po zaszczepieniu się szczepionkami:

• Comirnaty (Pfizer)

• COVID-19 Vaccine Moderna

• VAXzevria (wcześniej COVID-19 Vaccine Astra Zeneca)

• COVID-19 VaccineJanssen

Unijny Certyfikat COVID. Jak i skąd go pobrać?

Certyfikat już od 1 czerwca będzie wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a niedługo także w aplikacji mojeIKP i aplikacji mObywatel.

1. Wejdź na stronę Internetowego Konta Pacjenta (www.pacjent.gov.pl) i zaloguj się. Jeśli nie wiesz, jak się zalogować, sprawdź to tutaj: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta#jak-sie-zalogować.

2. Zjedź na dół strony, znajdź kafelek "Certyfikaty" i go kliknij.

3. Wyświetlą się trzy rodzaje certyfikatów: dla zaszczepionych, ozdrowieńców i po wykonaniu testu. Wybierz właściwy i kliknij "Pobierz kod QR".

Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(827)
vttr
11 miesięcy temu
Segragacja wróciła, czyżby odżył?
vttr
11 miesięcy temu
Segragacja wróciła, czyżby Hitler odżył?
zenek
rok temu
Jestem ozdrowieńcem. W historii leczenia na IKP mam informację o pobycie w szpitalu, ale nie mogę pobrać certyfikatu ozdrowienia, bo dla NFZ nie jestem ozdrowieńcem. Powód? Nie miałem pozytywnego wyniku testu PCR. Paranoja! Leczyli mnie w szpitalu na COVID, ale nie jestem ozdrowieńcem bo miałem test antygenowy. Ktoś to może wytłumaczyć?
Jakżyć
rok temu
......osoby NIE posiadające polskiego PESEL nie mogą otrzymać Certyfikatu Unijnego Covid, ani dwujęzycznego zaświadczenia o szczepieniach. Dlaczego?
Jakżyć
rok temu
Dlaczego osoby zaszczepione w Polsce a posiadające polskiego PESEL nie mogą otrzymać Certyfikatu Unijnego Covid, ani też dwujęzycznych zaświadczeń z datami szczepień?
...
Następna strona