Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

W Polsce matki są wciąż podwójnie obciążone

18
Podziel się:

Współczesne matki są obciążone podwójnie - przekonuje Aneta Kiełczewska, analityczka z zespołu ekonomii behawioralnej Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najczęściej polskie mamy pracują zawodowo w pełnym wymiarze czasu i jednocześnie w dużo większym stopniu niż ojcowie są odpowiedzialne za obowiązki domowe i opiekuńcze. Czy widać szansę na poprawę tej sytuacji?

W Polsce matki są wciąż podwójnie obciążone
75 proc. matek dzieci poniżej 15 lat pracowało zawodowo w 2021 r. (Getty Images, Artur Widak)

Obecnie w Polsce dominuje model rodziny, w którym obydwoje rodziców pracuje zawodowo. W 2019 r. 71 proc. matek z co najmniej jednym dzieckiem w wieku poniżej 15 lat pracowało zawodowo. W 2021 r. ten odsetek wzrósł do 75 proc. Wśród ojców było to 95 proc. przez cały okres od 2019 r. do 2021 r.

Zdaniem Anety Kiełczewskiej, analityczki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) te dane obrazują dwie rzeczy – po pierwsze, wskaźnik zatrudnienia matek jest znacząco niższy niż ojców. Po drugie, i tak rodziny z dziećmi, w których matki nie pracują zawodowo, są w mniejszości stanowią niecałą 1/3 wszystkich rodzin z dziećmi.

Matki w Polsce są wciąż podwójnie obciążone

Jak zauważa ekspertka Instytutu, jednocześnie to kobiety w dużo w większym stopniu niż mężczyźni zajmują się domem i dziećmi. Badania CBOS pokazują, że o ile na przestrzeni lat dokonują się pewne zmiany, o tyle jest to powolny proces.

- W ostatniej fali badania w 2018 r. wciąż obowiązki opiekuńczo-wychowawcze na ogół były domeną kobiet. W większości rodzin także większość obowiązków domowych spoczywało wyłącznie na kobietach (pranie, prasowanie, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, gruntowne porządki, zmywanie naczyń). Kobiety także częściej niż ich mężowie lub partnerzy robiły codzienne zakupy i załatwiały sprawy urzędowe. Jedynie wyrzucanie śmieci, zlecanie usług do wykonania i wykonywanie drobnych napraw częściej było domeną mężczyzn niż ich żon lub partnerek - wyjaśnia.

Według niej nierówny podział obowiązków domowych dotyczy także tych rodzin, w których kobiety pracują zawodowo. Według wyników badania przeprowadzonego w 2015 r. w związkach, w których kobiety pracowały zawodowo, to i tak one były znacznie bardziej obciążone obowiązkami opiekuńczymi i domowymi niż ich mężowie lub partnerzy.

Opieka nad dziećmi domeną kobiet

Ale to nie wszystko. Kiełczewska wylicza, że pracujące matki w większym stopniu niż pracujący ojcowie korzystają ze zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem.

- W przeciągu ostatnich kilku lat co roku liczba kobiet, które pobierały zasiłek opiekuńczy była ponad dwukrotnie większa niż liczba mężczyzn pobierających ten zasiłek. W 2020 r. ze względu na pandemię zwolnienia od wykonywania pracy ze względu na opiekę nad dziećmi stały się bardziej częste – zasiłki opiekuńcze wypłacane były także w sytuacji kwarantanny dziecka lub zamknięcia placówki opiekuńczej. Jednak proporcja kobiet do mężczyzn pobierających zasiłki pozostała zbliżona zarówno w 2020 r. jak i w 2021 r. - tłumaczy.

Co gorsza, pandemia dodatkowo nasiliła obciążenie kobiet obowiązkami domowymi i opiekuńczymi. Dlatego też, jak podkreśla analityczka PIE, współczesne matki są obciążone podwójnie.

- Najczęściej pracują zawodowo w pełnym wymiarze czasu i jednocześnie w dużo większym stopniu niż ojcowie są odpowiedzialne za obowiązki domowe i opiekuńcze. Czy widać szansę na poprawę sytuacji matek? Na pewno pomocny jest coraz większy rozwój instytucjonalnego wsparcia, zwłaszcza pod kątem opieki nad dziećmi – czyli żłobków i przedszkoli. Jednak istota tkwi też w podziale obowiązków wewnątrz rodzin – co pandemia unaoczniła szczególnie wyraźnie. Dlatego istotne znaczenie ma również wzrost zaangażowania mężczyzn – zarówno w obowiązki domowe, jak i te związane z opieką i wychowywaniem dzieci - kończy Aneta Kiełczewska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Sandra
3 miesiące temu
Niby gdzie robione były te badania? W naszym związku obydwoje pracujemy i wspólnie zajmujemy się domem i dziećmi. Mamy też pomoc mojej mamy przy dzieciach, w porządkach pomaga nam roomba i braava. Nie ma tak że jak przychodzimy do domu to ja latam wokół męża i dzieci a on nic nie robi. To nie byłby zdrowy związek…
hahaha
3 miesiące temu
Jak w calej Europie. Jak sie bogaty maz nie trafi, ktory nie wypomina.
Pik
3 miesiące temu
Dlaczego nie piszecie że kobiety dostają emerytury ze skladek mezczyzn ? Tak, tak. Średni wiek dożycia jest wyliczony taki sam dla obu plci pomimo że kobiety żyją dłużej.
Emi
3 miesiące temu
To zazwyczaj mężczyzna zarabia więcej, więc jak idzie na zasiłek opiekuńczy to też więcej traci na tym budżet domowy bo wyplacaja wtedy 80% pensji. Nie ma w tym żadnej filozofii. Nie zmieni się to dopóki będą tak duże różnice w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Mało realne żeby tu się coś szybko zmieniło. Nie uzdrawiajmy wszystkich na siłę narzuceniem za chwilę przepisów że tatuś musi się zajmować więcej dziećmi niż mama dopóki nie wyrównamy tych plac.
ttt
3 miesiące temu
Obniżyć PIT Matkom z min 2 dzieci do zera a z 1 o 50% i zobaczycie ze demografia sie ruszy