Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
16.09.2020 20:05

Zmiany w macierzyńskim. Młode matki się ucieszą

Już nie będzie obniżania zasiłku macierzyńskiego tym matkom, którym w trakcie urlopu obniżono etat. Pracodawcy wykorzystywali dziurę w tarczy antykryzysowej. Resort rodziny zapewnia, że pracuje nad jej załataniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm)
Marlena Maląg obiecuje pomoc matkom na macierzyńskim (Fot: KPRM)

Historie wściekłych matek, które na urlopie macierzyńskim dowiadywały się o obniżaniu zasiłku, opisywaliśmy wielokrotnie w naszych serwisach.

Mechanizm działał następująco. Kobiety otrzymywały zasiłek macierzyński obliczany na podstawie ich ostatniej pensji. Później jednak przyszła pandemia i tarcze antykryzysowe. Jedna z nich pozwoliła obniżyć pracodawcy wymiar czasu pracy pracowników do 0,8 etatu. I jednocześnie pensję do 80 proc. wysokości.

Dziura w tarczy spowodowała, że firmy mogły obniżyć etat również matkom przebywającym na urlopach macierzyńskich. A to oznaczało, że zasiłek automatycznie również malał.

Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. "Uszczelnianie cały czas musi postępować"

Kobiety skarżyły się na bezduszność przepisów, ZUS zaś tłumaczył, że to działanie zgodnie z literą prawa. Teraz resort w końcu chce załatać dziurawe prawo.

Minister Marlena Maląg zapewniła, że trwają prace nad tym, by młode matki nie cierpiały przez lukę w przepisach.

 Ustawa antykryzysowa zaszkodziła matkom na macierzyńskim.
Tarcza antykryzysowa uderzyła w matki. Dostają zaniżone zasiłki

- Nie to jest intencją tarczy antykryzysowej. Chcemy, żeby w takich przypadkach podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zależy nam na tym, żeby nowelizacja przepisów weszła w życie jak najszybciej - powiedziała PAP Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

HahaA może wrócimy do starych czasów, gdy urlopu było 3 miesiące, kobiety dały radę wychowac dzieci , wracały do pracy , a inni nie musieli za nie … Czytaj całość

17-09-2020

ZojaJakie to smutne co niektórzy wypisują na tym portalu sami znawcy a pewnie i mężczyźni się wypowiadają co nie mają pojęcia o ciąży porodzie połogu … Czytaj całość

16-09-2020

MariaWściekłe matki, nie ma innego słowa w polskim języku aby to opisać. Często czytam tutaj to słowo i za każdym razem Jestem niezadowolona. Wściekła, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)