Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe po nowemu. Rząd zdecydował

202
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy ws. przedłużenia wakacji kredytowych. Z tego rozwiązania będzie można skorzystać także w przyszłym roku - o ile przyszły rząd nie zdecyduje inaczej. Pojawia się jednak ważna zmiana - z wakacji będzie mogła skorzystać tym razem tylko określona grupa kredytobiorców.

Wakacje kredytowe po nowemu. Rząd zdecydował
Minister Waldemar Buda ogłosił szczegóły wakacji kredytowych na 2024 r. (East News, Arkadiusz Ziolek, Wojciech Olkusnik)

Rząd PiS chce przedłużyć wakacje kredytowe na rok 2024. Pojawią się jednak dwie ważne zmiany ograniczające grono kredytobiorców, którzy będą mogli zawiesić spłatę kredytu. Reszta warunków ma być taka, jak w 2023 r.

Nie możemy zostawić przeszło miliona Polaków w trudnej sytuacji. Jeżeli nie przedłużymy wakacji kredytowych, wkrótce może dojść do masowych licytacji nieruchomości rodzin, które nie będą w stanie poradzić sobie z płatnościami rat - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju, na konferencji prasowej.

Jak poinformowała kancelaria premiera, "w stosunku do obowiązujących regulacji proponuje się jednak wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu". Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł.

Co z osobami, które zaciągnęły wyższy kredyt? One też będą mogły skorzystać z wakacji, ale i tutaj pojawia się ograniczenie.

"W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc." - wyjaśnia rząd PiS.

Opozycja o wakacjach kredytowych

Apeluję, by przyszły Sejm nowej kadencji i Rada Ministrów popierały ten projekt i procedowali go jak najszybciej, aby już za styczeń było możliwe skorzystanie z wakacji kredytowych - dodał Buda.

Zjednoczona Prawica podaje, że projekt nowelizacji ustawy ma zostać przygotowany w IV kw. 2023 r. Warto jednak podkreślić, że PiS szykuje się do oddania władzy. Nowy opozycyjny rząd może z tego pomysłu zrezygnować lub wprowadzić własne zmiany.

- Decyzja o wakacjach kredytowych będzie decyzją nowego rządumówiła niedawno Wirtualnej Polsce Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej i była wiceminister finansów.

Według niej możliwe, że wakacje kredytowe nie będą konieczne.

- Uważam, że trzeba obserwować, jaki będzie odczyt inflacji w listopadzie i grudniu. Jeśli będzie spadać, to prognozowany WIBOR prawdopodobnie również będzie niższy. A wtedy raty spadną i może okazać się, że wakacje kredytowe nie będą potrzebne - stwierdziła posłanka KO.

To może być jeden ze spornych tematów w przyszłej koalicji. Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi, opowiadał się za wakacjami kredytowymi.

Wakacje kredytowe to jedna z trzech zmian postulowanych przez Polskę 2050. Potrzebna jest jeszcze zmiana warunków korzystania z FWK (Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - przyp. red.) i urealnienie WIBOR. Dobrze, że rząd nas posłuchał, bo ustawa da chwilowy oddech kredytobiorcom, ale w Polsce potrzeba już dużo większych zmian - komentował na platformie X (dawniej Twitter) w lipcu 2022 r.

Co Lewica sądzi o przerwie w spłacie kredytu? Również w 2022 r. Adrian Zandberg przestrzegał, że "z każdych wakacji w końcu trzeba wrócić". - Nie wolno tego problemu zamiatać za dwa-trzy lata, na jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość - trzeba się za to wziąć tu i teraz - oceniał. Ocenił też, że "to banki zapaskudziły i to one powinny po sobie posprzątać".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Karolina
6 miesięcy temu
Mieszkanie w mieście ma swoje wyzwania, ale z poradnikami Wiedzy i Praktyki czuję się o krok przed innymi w kwestii planowania miejskiej przestrzeni i inwestowania w lokalne nieruchomości
Taka prawda
6 miesięcy temu
Ja by wolała.aby rząd uregulował prawo kredytów hipotecznych a by ryzyko ponosiły obie strony umowy a nie tylko kredytobiorca. Teraz jest tak , że jak wzrasta wibor to rata jest podwyższana ale kolejny problem to fakt , że przy założeniu ze rata wynosi 2 tys i kiedyś 1 tys szło na odsetki a 1 tys na spłatę kapitału to teraz rata wynosi 3-4 tys i z tego tylko 500 zł idzie na spłatę raty kapitału. To jest złodziejstwo i jawne okradanie obywateli.
Łukasz
6 miesięcy temu
Pracuję jako Protetyk słuchu, a zacząłem od razu po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Odkąd pamiętam marzyłem o swoim mieszkaniu, więc od nastoletnich lat odkładałem na to pieniądze i udało mi się szybko dostać kredyt z wkładem własnym, a dobry zawód tylko mi w tym pomógł. Cieszę się, że tak szybko spełniłem swoje marzenie, szczególnie, że sytuacja na rynku jest obecnie ciężka.
Marta
6 miesięcy temu
Jak dobrze, że mnie nie dotyczą te wszystkie aspekty, bo udało mi się dostać kredyt na zakup mieszkania już kilka lat temu. Kupiłam je od świetnego dewelopera SuperKrak, który bardzo fachowo, bez naciągania podchodzi do klientów, a to nie jest taką oczywistością. Nie mogłam trafić lepiej.
Depisyzacja
6 miesięcy temu
Od hodżą i jeszcze musza jątrzyć i kraść
...
Następna strona