Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Waloryzacja emerytur. Jakiej podwyżki świadczeń mogą spodziewać się seniorzy w 2020 r.?

7
Podziel się:

Waloryzacja emerytur i rent wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów. Nic dziwnego, podwyżka dotyczy niemal 10 mln Polaków. Znamy pierwsze szacunki dotyczące przyszłorocznej waloryzacji świadczeń.

Waloryzacja emerytur i rent. Jaka podwyżka w 2020 r.?
Waloryzacja emerytur i rent. Jaka podwyżka w 2020 r.? (East News)

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Najbliższa podwyżka świadczeń została zaplanowana na marzec 2020 r.

Rekompensuje ona seniorom m.in. inflację. Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Jak wynika z szacunków ministerstwa rodziny, przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent może być rekordowa i zamknie się na poziomie 3,24 proc. Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc.

Zobacz także: Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur wylicza się i analizuje koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują seniorzy, a także ich koszty po inflacji. Wykorzystywane są zawsze dane z roku poprzedniego.

Zgodnie z szacunkami resortu rodziny seniorzy z minimalnym świadczeniem w 2020 r. 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł podwyżki. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w przyszłym roku zyska ok. 97 zł.

Z kolei Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada, że inflacja za 2019 r. wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w granicach 5,7 proc.

Daje to podwyżkę rent i emerytur o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższą kwotę przelewu o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 2,86 proc. Świadczenia wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami również nie mniej niż 70 zł brutto.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur poznamy na przełomie stycznia i lutego 2020 r., gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Emeryt
5 lata temu
Kiedy w końcu emerytura będzie bez podatku .
Emeryt
5 lata temu
Kiedy w końcu przestanie być pobierany podatek od rent i emerytur ? Dla każdego emeryta to by była w końcu odczuwalna podwyżka . Do tego oczywiście coroczna procentowa podwyżka z uwzględnieniem rzeczywistej inflacji czyli ok.10% . Sądzę że było by to uczciwe wobec każdego emeryta i znacznie podniosło by stopę życiową .
Zm
5 lata temu
Plac minimalna ma byc wyzsza o 9% to emerytury tez o tyle powinny by zwaloryzowane
Renciści i em...
5 lata temu
Już niedługo wybory... Nie będziemy na nich głosować!!
Rencista
5 lata temu
Jedna wielka ściema... Jak żyć