Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur w 2020 roku. Wypłaty wzrosną średnio o 71 zł

178
Podziel się:

Średnio o 71 zł wzrośnie miesięczna emerytura podczas okresowej waloryzacji w marcu 2020 roku. Takie wyliczenia wynikają z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów prognoz dla polskiej gospodarki.

Waloryzacja wynika głównie ze spadku wartości złotego objawiającego się wzrostem cen artykułów konsumpcyjnych.
Waloryzacja wynika głównie ze spadku wartości złotego objawiającego się wzrostem cen artykułów konsumpcyjnych. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w opublikowanej we wtorek Aktualizacji Planu Konwergencji pojawiły się dane, dzięki którym można przewidzieć wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.

Z przedstawionych prognoz wzrostu realnej płacy oraz wzrostu cen produktów, które najczęściej kupują emeryci, wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,24 proc.

W takiej sytuacji wynosząca obecnie 1100 zł brutto minimalna emerytura wzrośnie o 35 zł brutto, natomiast przeciętna emerytura, która wynosi 2200 zł, wzrośnie o 71 zł brutto.

Zobacz także: Obejrzyj: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Czy tak się stanie, zależy od woli politycznej rządu, który zostanie sformowany po jesiennych wyborach.

Warto przypomnieć, że w tym roku rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na waloryzację mieszaną - kwotowo-procentową. Zamiast podwyższać wszystkie emerytury o 2,86 proc., zastosowano minimalną kwotę podwyżki wynoszącą 70 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(178)
GOŚĆ
5 lata temu
JUŻ WIĘCEJ NA PIS NIE ZAGŁOSUJĘ!
podatej16
5 lata temu
W tym roku miało być 3,26 a było 2,86 co będzie w przyszłym wielka nie wiadoma, czy PIS wygra wybory???? A tak w ogóle to 70 zł dla emeryta, nie pokrywa tych wszystkich opłat, cen, które windują w górę, Ludzie pracujący dostają 500, 600 zł podwyżki, 500+, 300+ i inne (+++), a emerytowi oferuje się 70 zł, wielka łaska rządu, a ile co miesiąc zabierają w podatkach z naszych emerytur, tylko emerytura bez podatku poprawi emerytowi jego byt.
Gigol
5 lata temu
Średnio to krowa i bocian mają po 3 nogi
satyr
5 lata temu
nie dość ze z tych opinii ludzi Polaków nikt z rządzących nie korzysta to jeszcze istnieje tu cenzura wypowiedzi czyli władza dziennikarska sie szarogęsi. Skandal to usuwać wypowiedzi
mm
5 lata temu
Za po/psl, daliby wam lemingi powąchać i rozdali miedzy siebie na swoje konta w rajach podatkowych.
...
Następna strona