Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Waloryzacja emerytur to nie podwyżka, bo wartość złotego spada. Minister Rafalska nie ma czym się chwalić

718
Podziel się:

To wzrost, ale tylko nominalny, ponieważ to już nie są te same złote, co rok temu.

Ceny żywności rosną w bardzo szybkim tempie
Ceny żywności rosną w bardzo szybkim tempie (Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta)

Minister Rafalska z triumfem ogłasza, że waloryzacja emerytur będzie "najwyższa w ciągu ostatnich pięciu lat" i może wynieść nawet 2,9 proc. Czy emeryci naprawdę mają się czym cieszyć w sytuacji, gdy w ciągu ostatniego roku żywność podrożała dwa razy bardziej? W najlepszym przypadku w kieszeni będą mieć realnie tyle samo, co dotychczas.

Zapowiedziany przez resort Elżbiety Rafalskiej wskaźnik waloryzacji oznacza, że przeciętna emerytura będzie wyższa o niecałe 60 zł miesięcznie. To wzrost, ale tylko nominalny, ponieważ to już nie są te same złote, co rok temu.

Po kilkudziesięciu miesiącach stagnacji, a nawet spadku cen, w zeszłym roku nastąpił nagły nawrót inflacji. Wprawdzie wskaźnik ten w ujęciu całorocznym skoczył tylko do 2 proc., ale to nie oznacza, że wszystkie ceny wzrosły w równie umiarkowany sposób.

Zobacz także: Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

Dla wielu, głównie uboższych osób, szokiem okazał się gwałtowny wzrost cen wielu podstawowych artykułów spożywczych. Masło podrożało aż o 35 proc., jaja o jedną czwartą, a owoce średnio o jedną dziesiątą. Wyższe niż wskaźnik inflacji okazały się także podwyżki cen drobiu, warzyw i pieczywa.

Średni wskaźnik wzrostu cen żywności wyniósł 5,8 proc. To dokładnie dwa razy więcej, niż wynosi maksymalny wskaźnik waloryzacji emerytur, jaka ma nastąpić w marcu. Wyższe ceny oznaczają, że realna siła nabywcza emerytów będzie niższa.

Trudno zresztą przedstawiać wysoki wskaźnik waloryzacji emerytur jako sukces w sytuacji, gdy jest to głównie efekt wzrostu inflacji. Waloryzacja jest jedynie ustawowym narzędziem, które ma zapobiegać spadkowi realnej wartości wypłacanych świadczeń.

Takiego mechanizmu nie przewidziano w przypadku sztandarowego programu rządu PiS, czyli świadczenia 500+. Efekt jest taki, że gdyby uwzględnić wskaźnik inflacji, realna wartość tego świadczenia wynosi już tylko 483 zł. Innymi słowy, obecnie za 500 zł można kupić tyle samo, co za 483 zł w momencie uruchamiania tego programu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że o ile inflacja średnioroczna wyniosła w 2017 r. 2 proc., wzrost cen w ciągu roku przyspieszał, by w ostatnim kwartale wynieść 2,5 proc. Co będzie dalej? Prognoza makroekonomiczna NBP mówi o 2,3 proc. inflacji średniorocznej w 2018 r. Podobnie przewiduje większość analityków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(718)
Bogdan
6 lat temu
Emeryci głosujemy na kamysza kosiniaka tylko on ma w swoim programie dla emerytów zniesienie podatków od emerytur. Dla wszyskich bez względu na wysokość emerytur.
Bogdan
6 lat temu
Wszystkie emerytury wypłacane bez podatku to postulat eszyskich emerytów. Bez źadnych kryteriów dochodowych. Emeryci głosujcie tylko na tą partię która wam to zagwarantuje. Jest nas kilka milionów emerytów. Siła którą moźe wpłynąć na wyniki najbliźszych wyborach. DOŚĆ NIE LICZENIA SIĘ Z NASZYMI PISTYIATAMI.
arko
6 lat temu
Dopóki będzie kasa na 500 plus doputy pis będzie nas kroił, kto jest winny,ci co ich kochają, bo za free biorą naszą kapuchę,ot cala prawda.
lidia
6 lat temu
Jak się zarabia tyle co Rafalska i dostaje jeszcze nagrody to można nie zauważyć. Ja zauważyłam, że dzięki polityce rządu zubożałam. A pracuję uczciwie i płacę podatki sumiennie. Ten rząd nic dla mnie nie zrobił i dlatego nie poprę ich nigdy. Jestem zubożałym średniakiem, który czuje się wykorzystywany jako podatnik do finansowania pomysłów przekupczych partii rzadzącej
emeryt
6 lat temu
z roku na rok siła nabywcza emerytury maleje tak że im będziesz starszy tym będziesz biedniejszy będzie nas emerytów jedynie stać na suchy chleb z wodą, a miało być tak dobrze emeryt pod palmami i.t.p. bzdury pieprzył kwach przy wprowadzaniu reformy emerytalnej w 1998
...
Następna strona