Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Warren Buffett powrócił do top 5 najbogatszych ludzi świata

Podziel się:

Inwestor i miliarder Warren Buffett wskoczył ponownie na piąte miejsce listy najbogatszych. Z majątkiem rzędu 117 mld dol. wyprzedził twórców Google: Larry'ego Page'a i Siergieja Brina. Powrót Buffetta do top 5 nie byłby jednak możliwy, gdyby nie fatalna passa Facebooka na giełdzie.

Warren Buffett powrócił do top 5 najbogatszych ludzi świata
Warren Buffett powrócił do top 5 najbogatszych ludzi świata (East News, Lorenzo Ciniglio)

Na kilka ładnych miesięcy Warren Buffett wypadł z pierwszej piątki najbogatszych ludzi świata. Wyprzedził go m.in. założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Teraz jednak legendarny inwestor ponownie wskoczył na piąte miejsce, a według indeksu Bloomberga jego majątek to ok. 117 mld dol.

Warren Buffett powrócił na piąte miejsce listy najbogatszych

Tym samym Buffett przeskoczył założycieli Google: Larry'ego Page'a (114 mld dol.) oraz Siergieja Brina (110 mld dol.). I to pomimo, że jego majątek od początku roku zmalał o ok. 1,4 mld dol. Jeszcze większe straty poniósł jednak Mark Zuckerberg, który do tej pory utrzymywał się na piątym miejscu - majątek założyciela Facebooka skurczył się od początku roku o... 53 mld dol. Kurs jego firmy w ciągu ostatnich trzech miesięcy obniżył się o 42 proc., a wraz z tym stopniała na papierze fortuna Zuckerberga.

Twórca FB w efekcie spadł na 12. miejsce listy najbogatszych, a Warren Buffett, to niedawna na 6. pozycji, wskoczył do top 5.

Buffetta wyprzedzają: Elon Musk (213 mld dol.), Jeff Bezos (161 mld dol.), Bernard Arnault (125 mld dol.) oraz Bill Gates (124 mld dol.).

Co warte odnotowania, Buffett jest najstarszą osobą w tym gronie - ma 91 lat. Jest też jedyną osobą w top 5, której majątek w 2022 r. wzrósł - o ok. 6 mld dol. Wszyscy pozostali tracili, a najwięcej Musk (-57 mld dol.), Zuckerberg (-53 mld dol.) oraz Arnault (-52 mld dol.).

Oczywiście, wzrost majątku Warrena Buffetta podyktowany jest ruchami kursu jego funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway. Spółka od początku roku wzrosła o ok. 8 proc. Jak podkreśla CNBC, taki wynik udało się osiągnąć pomimo, że aż 44 proc. portfolio Berkshire stanowią akcje jednej firmy: Apple, które zresztą w 2022 r. są na minusie o ok. 11 proc.

Zobacz także: Pierwszy kosmiczny turysta. Miliarder Richard Branson wysłał wiadomość do młodych

Warto jednak podkreślić, że Buffett byłby prawdopodobnie w top 3 najbogatszych, gdyby nie jego działalność filantropijna. W ciągu ostatnich 20 lat inwestor bowiem przekazał na cele charytatywne akcje Berkshire łącznie warte niemal 40 mld dol. Tylko w 2021 r. jego donacja była warta ok. 4 mld dol. Buffett należy do słynnej inicjatywy "Giving Pledge", w której miliarderzy zobowiązują się do przekazania po śmierci większości majątku na cele charytatywne. Inwestor ma zamiar przeznaczyć na to ponad 90 proc. swojej fortuny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl