Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ważna zmiana przed wyborami. Komitety będą miały więcej pieniędzy

13
Podziel się:

Komitety będą miały więcej pieniędzy na kampanie wyborcze. W Dzienniku Ustaw opublikowano pięć rozporządzeń Ministerstwa Finansów zwiększających limity wydatków w wyborach prezydenckich, a także do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego i organów jednostek samorządu.

Ważna zmiana przed wyborami. Komitety  będą miały więcej pieniędzy
Komitety wyborcze będą miały więcej pieniędzy na prowadzenie kampanii (Agencjawyborcza.pl, Jakub Orzechowski)

Chodzi o kwoty przypadające na każdego wyborcę w kraju ujętego w rejestrze wyborców.

Komitety wyborcze mogą więcej wydać. Nowe limity

I tak w przypadku wyborów prezydenckich i tych do Parlamentu Europejskiego, w porównaniu do stanu po poprzednich rozporządzeniach, limit zwiększy się z 71 do 80 groszy. W  przypadku wyborów do Sejmu - z 97 groszy do 1 zł 10 groszy, a Senatu - z 21 do 24 groszy.

W innym rozporządzeniu MF podwyższa kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Politologicznie bez sensu". Minister o czarnym scenariuszu dla rządu

W wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 tys. mieszkańców wzrośnie on z 1187,42 zł na 1344,16 zł. W gminach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic Warszawy – z 1424,91 zł do 1613,00 zł.

W wyborach do rady powiatu limit zwiększy się z - 2849,82 zł do 3225,99 zł, a do rady miasta w miastach na prawach powiatu - z 4274,73 zł do 4838,99 zł.

Jeśli chodzi o wybory do sejmiku województwa, kwota ta zmieni się z 7124,54 zł na 8064,98 zł.

Rozporządzenia MF wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Kwestie dotyczące wyznaczenia wysokości limitu kwoty na mieszkańca w wyborach m.in. prezydenckich, do Sejmu, Senatu, PE - są zawarte w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z nim komitety wyborcze mogą wydatkować na agitację wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitem.

Państwowa Komisja Wyborcza, w terminie 14 dni od dnia zarządzenia wyborów, ogłasza w formie komunikatu w "Monitorze Polskim" i podaje do publicznej wiadomości liczbę wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju - według stanu na koniec kwartału poprzedzającego dzień ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu wyborów.

Minister finansów w drodze rozporządzenia podwyższa kwotę limitu w przypadku wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem o ponad 5 proc., w stopniu odpowiadającym wzrostowi cen.

Wpłaty na partie bardziej przejrzyste

Partie polityczne od 1 lipca 2022 roku mają nowy obowiązek. Muszą na bieżąco ujawniać wpłaty i zawierane umowy, a to oznacza, że każdy ma do nich dostęp przez internet. Wcześniej partie, owszem, musiały rozliczać się z pieniędzy, ale robiły to raz w roku, a rejestr umów i wpłat trafiał do Państwowej Komisji Wyborczej.

Informacje w rejestrach mają być udostępniane co do zasady bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania wpłaty lub zawarcia umowy. Zmieniając przepisy, tłumaczono, że chodzi po prostu o większą transparentność w życiu publicznym.

Partie są zobowiązane do podawania danych osoby dokonującej wpłaty, wysokości i daty wpłaty, daty zawarcia umowy, okresu jej obowiązywania, informacji czego dotyczy umowa i jaka jest wartość przedmiotu umowy. Partie polityczne mają obowiązek publikować w rejestrze wpłat informacje o kwotach przekraczających w jednym roku kalendarzowym 10 tys. zł, z wyłączeniem składek członkowskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
sympatyk PIS
rok temu
Super -- Bardzo dobrze . Koniec okradania państwa ( naszych podatków ) jak było za nierządu PO_KO_komunis..bolszewi... !!!! Wszystko teraz będzie klarowne _ przejrzyste !!! Brawo rząd PIS/ZP ... Tak trzymać i kolejne wybory macie w kieszeni_wygrane !!!
Wyborca
rok temu
A , Nowoczesna do tej pory się nie rozliczyła z PO-przednich wyborów!?
NIGDY POKO
rok temu
No i kolejna Dobra Zmiana. Brawo PIS.
Jan
rok temu
kolejne zmarnowane pieniądze przez pis !!!!
Twój nick
rok temu
"udostępniane co do zasady bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni" Brocha opublikowała bez zbędnej zwłoki orzeczenie TK?🤔