Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MKS
|

Spóźnisz się, płacisz nawet 1000 zł. Zmieniły się przepisy

55
Podziel się

W 2020 r. kierowcy mieli aż 180 dni na zgłoszenie zbycia bądź nabycia pojazdu. Od tego roku trzeba wyrobić się w terminie 30 dni. Od 1 stycznia już 56 tys. kierowców zrobiło to przez internet.

Spóźnisz się, płacisz nawet 1000 zł. Zmieniły się przepisy
Niezarejestrowanie samochodu w terminie 30 dni może skutkować karą do 1 tys. zł (Pixabay)
bEimacGJ

Od początku 2021 r. znów mamy tylko 30 dni na zgłoszenie zbycia bądź nabycia pojazdu.

Dlaczego "znów"? Wszystko przez to, że w 2020 r., gdy pandemia sparaliżowała pracę urzędów, Sejm zmienił przepisy i wydłużył czas na rejestrację auta z 30 do aż 180 dni. To co wygodne, kiedyś się jednak kończy, więc od 1 stycznia znów trzeba wyrobić się w terminie 30 dni - przypomina PAP.

Czy można zakładać, że problem w urzędach został rozwiązany i teraz wszyscy zdążą z dopełnieniem formalności? Tak, bo w czasie pandemii bardzo wzrosła popularność rejestracji online. Kancelaria Premiera podaje, że popularność tej usługi nieustannie rośnie: w 2020 r. skorzystano z niej dokładnie 601 297 razy, a od 1 stycznia – już 56 tys. razy.

bEimacGL

Niezgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu w terminie jest zagrożone karą - od 200 do 1000 zł.

Zobacz także: "Jesteśmy w stanie szczepić szybciej, ale musimy pamiętać o ograniczeniach" - mówi dr Jacek Krajewski

Jak zarejestrować / wyrejestrować auto online?

bEimacGR

Do załatwienia tej sprawy on-line niezbędny jest profil zaufany do potwierdzenia tożsamości. Odpowiednia e-usługa - "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu" znajduje się na portalu gov.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy.

KPRM przypomniało, że aby dopełnić formalności, należy podać dane pojazdu: markę, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny, dane sprzedającego lub kupującego, skan lub zdjęcie dokumentu, potwierdzającego zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy sprzedaży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEimacHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
***
5 miesięcy temu
To że trzeba iść do urzędu i zamiast pracować to poświecić czas na rejestracje. Od czego jest Poczta w Polsce?
belfer
5 miesięcy temu
Przecież ta strona internetowa NIE WYSYŁA DANYCH POJAZDU DO URZĘDU KOMUNIKACJI. Zostałem o tym poinformowany w grudniu przez urzędnika gdy poszedłem się upewnić po 3 tygodniach czekania. Kupa kasy wywalona bo do urzędów nie dotrze nic co na tej stronie wpiszecie.
Ares
5 miesięcy temu
U nasz w Lublinie zarządzenie ważniejsze niż ustawa: Realizacja spraw w Urzędzie Miasta Lublin może wiązać się z ograniczeniami wynikającymi z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i wypełnienia wytycznych sanitarnych, takimi jak w szczególności: ograniczanie liczby klientów przebywających w tym samym czasie w tym samym pomieszczeniu, obowiązkiem dezynfekcji rąk,zakrywania ust i nosa.
bEimacHn
elo
5 miesięcy temu
warto zaznaczyć, że żeby móc opłacić skarbówkę, najpierw trzeba zgłosić zakup pojazdu. A na skarbówkę było niezmiennie 2 tygodnie. F*ck logic.
łoco
5 miesięcy temu
A dlaczego nie 32 dni albo 47?
...
Następna strona