Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Ważny obowiązek dla milionów Polaków. Inaczej czeka kilka tys. zł kary

21
Podziel się:

Ponad 2 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty - informuje "Fakt". To ważny obowiązek biorąc pod uwagę fakt, że za posługiwanie się nieważnym dokumentem grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. zł.

Ważny obowiązek dla milionów Polaków. Inaczej czeka kilka tys. zł kary
Ponad 2 mln Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Ministerstwo cyfryzacji szacuje, że ponad 2,7 mln osób będzie musiało wymienić w tym roku dokument tożsamości – podaje "Fakt". Kogo to dotyczy? Przede wszystkim osób, które osiągnęły pełnoletniość w 2014 r. W następnej kolejności są ci, którzy 10 lat temu wymieniali już dowód osobisty, ponieważ w tym roku czeka ich kolejna wymiana dokumentu.

Dowód osobisty do wymiany. Inaczej czeka wysoka kara grzywny

Wymiana dowodu osobistego to obowiązek każdego obywatela. Żadna instytucja nie przypomni nam o konieczności wymiany dokumentu. Jeśli zignorujemy ten obowiązek i będziemy korzystać z nieważnego dowodu osobistego, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Osoby, które posiadają dowód osobisty w telefonie, nie muszą go wymieniać. Elektroniczny dowód osobisty, zwany mDowodem, jest równoważny z plastikowym dowodem osobistym. Jednak nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego, a nowy, cyfrowy dowód tożsamości. Oba dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.

Należy pamiętać, że mDowód nie zastępuje dowodu osobistego we wszystkich sytuacjach. Nie można na jego podstawie przekroczyć granicy kraju, ani złożyć wniosku o nowy dowód. W związku z tym, w razie utraty ważności dowodu osobistego, należy jak najszybciej wyrobić nowy dokument.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Po złożeniu wniosku osoba otrzyma potwierdzenie jego złożenia. Czas oczekiwania na nowy dowód osobisty wynosi maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Odbiór nowego dowodu musi nastąpić osobiście w urzędzie, a dotychczasowy dokument należy zabrać ze sobą. Za wydanie nowego dokumentu nie są pobierane żadne opłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(21)
Pozorovatel
3 miesiące temu
To jakiś absurd. System pokazuje urzędnikom komu kończy się ważność dowodu. Można to więc tak zaprogramować by ten sam system drukował nowy dowód. Wtedy wysłać go obywatelowi, albo do właściwego urzędy gminy by sobie go sam odebrał. Można to tak zaprogramować by wymiana następowała corocznie. I PKB pięknie wzrośnie o wartość tych nowych dowodów.
Jarosław Maćk...
3 miesiące temu
A może urzędników zaczniemy karać.
asa
3 miesiące temu
Wszystko tylko kary ,kary dajcie tym polakom troche wytchnienia,luzu
ccp
3 miesiące temu
Widać po komentarzach że admin ma dużo pracy
stary
3 miesiące temu
Wy macie coś z głowami nie tak? Ciągle kolejne kary administracyjne i coraz do wyższe.Ten kraj powoli robi się chory. Następne to pułapki na OC, tabliczki na domach, piece, oczyszczalnie, szamba. Człowiek będzie się bał wejść do łazienki bo tam już czycha kolejny urzednik z karą.To jest zamordyzm...
...
Następna strona