Notowania

Ważny wyrok Sądu Najwyższego. Chodzi o zakaz handlu w niedzielę

Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie olsztyńskiego sądu, który wyrażał wątpliwości co do jednego z artykułów ustawy zakazującej handlu w niedzielę. I okazuje się, że nie trzeba sprzedawać łącznie gazet, biletów, papierosów i kuponów gier losowych. Wystarczy przynajmniej jeden rodzaj asortymentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wystarczy sprzedawać papierosy, by w niedzielę otworzyć sklep. Oczywiście mowa tu o przeważającej działalności (Fot: Łukasz Ostalski)

Sprawa na wokandzie Sądu Najwyższego pojawiła się z powodu sytuacji, która miała miejsce w marcu tego roku w Giżycku. Informowała o niej we wtorek Polska Agencja Prasowa. Wszystko przez niefortunne sformułowanie jednego z przepisów w ustawie.

Tuż po rozpoczęciu obowiązywania zakazu handlu właścicielka sklepu z papierosami otworzyła w niedzielę swój punkt, a pracownicy kazała przyjść do pracy. Dlaczego? Powołała się tu na jedno z wyłączeń w przepisach.

Czytamy w nim bowiem, że zakaz handlu nie obowiązuje "w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych".

Zobacz też: Zakaz handlu. Od stycznia jeszcze mniej niedziel

Skoro kobieta prowadzi sklep z papierosami (to właśnie wpisała w Polskiej Klasyfikacji Działalności jako przeważającą działalność), to znaczy, że handlować w niedzielę mogła. Sąd jednak uznał, że musiałaby sprzedawać wszystkie 4 rodzaje asortymentu (oprócz wyrobów tytoniowych również prasę, bilety komunikacji miejskiej i kupony gier losowych i zakładów wzajemnych). Dopiero wtedy mogłaby skorzystać z wyłączenia. Kara? 3 tysiące złotych grzywny.

Właścicielka sklepu nie zgodziła się z wyrokiem, wniosła apelację do olsztyńskiego sądu, a teraz sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego.

Ten miał w środę rano odpowiedzieć, czy - w skrócie - przeważająca działalność musi obejmować łącznie wszystkie cztery rodzaje asortymentu, czy wystarczy, że będzie sprzedawać jeden z nich.

Jak informuje Paweł Jachowski, dziennikarz portalu wiadomoscihandlowe.pl, Sąd Najwyższy stanął po stronie właścicielki sklepu i w orzeczeniu wskazał, że do handlu w niedzielę wystarczy przynajmniej jeden z wymienionych w tym artykule ustawy asortymentów. Nie trzeba sprzedawać wszystkich czterech, żeby korzystać z wyłączenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2018

kosCzy ten zakaz handlu w niedzielę przyniósł jakiś dochód dla kraju? Ile fiskus zarobił i odprowadził forsy do budżetu,kontrolując wydatki weselne i … Czytaj całość

19-12-2018

LEWKażdy---NAKAZ--ZAKAZ---to TOTALITARYZM....

19-12-2018

NatkaTo oczywiste, trzeba było zapisać, że w niedzielę mogą handlować tylko stacje benzynowe kontrolowane przez państwo ( czyt. Misiewiczów) i sprawa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (133)