Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

We Francji strajkują. Elektrownie jądrowe ograniczają produkcję

10
Podziel się:

W piątek, 3 marca we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych - poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.

We Francji strajkują. Elektrownie jądrowe ograniczają produkcję
Reforma emerytalna to jedna z przedwyborczych zapowiedzi Emmanuela Macrona (PAP, PAP/EPA/AMPE ROGERIO)

Na stronie internetowej EDF, największego producenta i dostawcy energii elektrycznej we Francji, podano informację o redukcjach obciążenia w kilku elektrowniach.

Francuzi protestują przeciwko reformie emerytalnej

Wcześniej zapowiadano, że strajki mają się rozpocząć w poniedziałek wieczór, poprzedzając kulminacyjny dzień protestów, który przypada na wtorek 7 marca. Jednak senacka debata nad artykułem reformy o zniesieniu reżimów specjalnych dotyczących krótszej pracy i wcześniejszego odchodzenia na emeryturę, w tym dotyczących pracowników sektora energetycznego, przyspieszyła działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Bardzo szkodliwe" słowa Macrona. Dyplomata jednoznacznie o Polsce
Jeśli Emmanuel Macron nie chce, by Francja znalazła się w martwym punkcie i czarnym tygodniu w sektorze energetycznym, lepiej dla niego byłoby wycofać swoją reformę - powiedział Sebastien Menesplier z CGT, cytowany przez AFP.

W czwartek w Senacie rozpoczęła się debata na temat reformy, podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Przeciwko niej występują partie skrajnie lewicowe i skrajnie prawicowe, a także koalicja związków zawodowych.

Pomysł podniesienia wieku emerytalnego nie podoba się związkowcom. Dlatego też koalicja największych francuskich związków zawodowych od połowy stycznia cyklicznie organizuje całodniowe protesty. Demonstrujący domagają się zrezygnowania z reformy.

Rząd i prezydent Francji Emmanuel Macron argumentują, że reforma systemu emerytalnego jest konieczna, jeżeli kraj chce utrzymać wypłacalność systemu. Zresztą to była jedna z obietnic przedwyborczych obecnej głowy państwa. Sondaże jednak pokazują, że dwie trzecie Francuzów wypowiada się przeciwko proponowanym zmianom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Polak. Pl
rok temu
Francuzi ...bracia tyko Sasin może uratować wasze elektrownie....
Paweł
rok temu
Wydłużanie wieku emerytalnego czyli łamanie powszechnych umów społecznych w trakcie ich trwania to poważne naruszenie praw pracownika i człowieka. Dlaczego międzynarodowe organizacje chroniące prawa człowieka w tym ONZ milczą ?
Patriota
rok temu
W PL można dłużej pracować,nawet potrzeba,mundurowka musi być zasilana a to kosztuje.
Lizbeth
rok temu
"Przeciwko niej występują partie skrajnie lewicowe i skrajnie prawicowe" " Sondaże jednak pokazują, że dwie trzecie Francuzów wypowiada się przeciwko proponowanym zmianom." Co za dziwny kraj ta Francja, aż 66% ludności to albo skrajna prawica albo skrajna lewica ale trzeba im oddać że potrafią działać. U nas Tusk dowalił pracującym kobietom 7 lat do emerytury i wszyscy podkulili ogony. Czy Tusk znowu podniesie wiek emerytalny ? Uważam że bez wątpienia bo dobrze wie że może i tylko ewentualnie na jakimś tam krzyku się skończy, nic poza tym.
mecenas
rok temu
prądu nie będzie więc jakbyś miał samochód elektryczny to nie pojedziesz ani do lekarza ani do przedszkola po dziecko..