Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Francuski rząd mięknie pod wpływem sprzeciwu. Proponuje zmiany w projekcie reformy emerytalnej

41
Podziel się:

Jest propozycja zmian w projekcie reformy emerytalnej. Rząd proponuje, aby ci, którzy zaczęli pracować pomiędzy 20. a 21. rokiem życia, mogli przejść na emeryturę w wieku 63 lat. To odpowiedź na postulaty Republikanów – powiedziała w wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche" premier Francji Elisabeth Borne.

Francuski rząd mięknie pod wpływem sprzeciwu. Proponuje zmiany w projekcie reformy emerytalnej
Wiek emerytalny. Francuski rząd proponuje zmiany we własnym projekcie (GETTY, NurPhoto)

Rząd w ten sposób chce przekonać opozycyjną, centroprawicową partię do poparcia reformy. Chodzi o pomysł podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, przy jednoczesnym stworzeniu wyjątków dla długich karier i przy podniesieniu minimalnej emerytury.

Propozycja zmian w reformie

Nowo zaproponowany system długiej kariery zakłada, że osoby, które zaczęły pracę przed ukończeniem 20. roku życia, będą miały możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. "LR (Republikanie – przyp. red.) od dawna popiera podniesienie wieku emerytalnego, ale są wątpliwości, ilu z ich 62 posłów ostatecznie poprze rząd" – zauważa portal radia RFI.

Według tej partii nowe rozwiązanie przedstawione przez premier dotyczyłoby 30 tys. osób i kosztowałoby do 1 mld euro rocznie. To oznacza, że trzeba by było znaleźć dodatkowe źródło finansowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 28.11. | Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę i jak to robić?

Wcześniej Lider Republikanów Eric Ciotti stwierdził, że taka zmiana zostałaby poparta przez większość posłów jego partii. Jednak poseł LR Pierre-Henri Dumont podkreślił na Twitterze, że premier "wyraźnie odrzuca naszą propozycję", która zakładała, że "wszyscy, którzy zaczęli opłacać składki przed ukończeniem 21. roku życia, będą pracować nie dłużej niż 43 lata".

Rząd chce podnieść wiek emerytalny

Debata nad projektem ustawy emerytalnej rozpocznie się w parlamencie w poniedziałek. Po ogłoszeniu przez premier Francji Elisabeth Borne planu reformy emerytalnej, francuskie związki zawodowe rozpoczęły strajki. Uczestniczyło w nich nawet kilka milionów ludzi w całym kraju.

W planach są kolejne już protesty, a najbliższe mają odbyć się 11 lutego. Badania opinii publicznej wskazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne, jednak rząd zapowiada, że się nie ugnie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Polska
rok temu
Mężczyzna listonosz nosi listy do 65 roku życia, kobieta nosi listy do 60 roku życia. Kobieta żąda emerytury równej mężczyźnie. W przeciwnym wypadku jest to dyskryminacja.
victor
rok temu
...albowiem kto sadzi ze tępi się Polaków (Słowian) jest w będzie po tępi się lud Pana...Pismo nie kłamie bo Bóg mówi do swego ludu a ludem są Izraelici - znam twój ucisk i ubóstwo i obelgę wyrządzona przez tych co nazywają siebie Żydami (dziś się ukrywają pod zmienionymi nazwiskami) a nie są nimi ale ty (lud Pana) jesteś bogaty....świat jest zakłamany za kłamcą władca tego świata co widać po Słowianach - 10 plemiona Izraela z 12 plemion ( Żydzi; Juda i Beniamin) na ziemi Północnej którzy nie wiedza kim są.
victor
rok temu
...kto sadzi ze to jest to krytyka ten mija się z prawda bo jest to obnarzenie kłamstwa...i dalej obłudy i własnych interesów nie mających nic z wspólnego z Polska i zamieszkałymi tu Słowianami...czyli Izraelitami.
victor
rok temu
...a chociażby Powązki...to jak pomożecie?
ROBOTNIK!!!
rok temu
JAKBY CI Z PO//PSL RZĄDZILI WE FRANCJI TO POLICJI BY JUŻ BRAKŁO KUL GUMOWYCH NA PROTESTUJĄCYCH !!!! TAK BY PRALI DO LUDZI ,JAK W POLSCE DO GÓRNIKÓW !!!!! a potem by gadali że oni nie widzieli rannych PROTESTUJĄCYCH >>>> TAK BYLI ZAŚLEPIENI WŁADZĄ ::: A LUDZI MIELI TAM GDZIE SŁONCE NIE DOCHODZI!!!!!! NIGDY WIĘCEJ TYCH LUDZI PRZY WŁADZY !!!!!
...
Następna strona