Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Fala strajków przeciw reformie Macrona. Nie chcą podniesienia wieku emerytalnego

37
Podziel się:

Fala strajków przeciw podniesieniu wieku emerytalnego zaburzy w czwartek komunikację publiczną. Większość kursów pociągów we Francji zostanie w czwartek odwołana, podobnie jak część lotów obsługiwanych przez lotnisko Orly. Spodziewane są również zakłócenia w pracy paryskiego metra - informują w środę francuskie media.

Fala strajków przeciw reformie Macrona. Nie chcą podniesienia wieku emerytalnego
W czwartek przez Francję ma się przetoczyć fala strajków i protestów ulicznych przeciwko reformie emerytalnej zapowiedzianej przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona.PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Osiem głównych francuskich związków zawodowych wezwało do przeprowadzenia w czwartek strajków i protestów ulicznych przeciwko reformie emerytalnej zapowiedzianej przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona.

Z oświadczenia Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) wynika, że nie odbędzie się co piąty lot obsługiwany przez lotnisko Orly.

Podobnie ucierpią też linie szybkiej kolei TGV: odbędzie się tylko jedna trzecia połączeń. Kursować będzie co dziesiąty lokalny pociąg TER, a większość połączeń RER zostanie odwołana - poinformował operator kolejowy SNCF. Trzy linie paryskiego metra nie będą kursować wcale, a ruch na innych będzie zaburzony.

Strajki mają "zapoczątkować potężny ruch na rzecz emerytur" - napisano wspólnym oświadczeniu związków zawodowych, których liderzy spotkali się we wtorek wieczorem w Paryżu.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że zdecydowana większość Francuzów sprzeciwia się planowanej reformie, która zakłada stopniowe podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz ustala wymóg stażu pracy wymaganego do uzyskania pełnych świadczeń na 43 lata.

Dziś Francuzi kończą aktywność zawodową szybko, a rząd wydaje na emerytury 14,8 proc. PKB rocznie. Więcej na ten cel przeznaczają tylko dwa unijne kraje - komentuje agencja AFP.

Reforma ta, jak powiedziała premier Francji Elisabeth Borne, pozwoliłaby na zbilansowanie systemu emerytalnego do końca dekady.

W Niemczech, Włoszech, Danii, a wkrótce też w Hiszpanii, wiek emerytalny to 67 lat, a w Wielkiej Brytanii - 66 lat. W Polsce dla kobiet wynosi on 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Jan
4 miesiące temu
I MAJA RACJE....NIE BEDE TYRAL DO KONICA ZYCIA WAL SIE.....MOZE SKONICZYC Z PRZYWILEJAMI ....PIES,SEDZIA,POSEL,SENATOR,KLER,KLAWISZ...itd....płacić składki ZUS.....bo na emeryturkę pierwsi.... NIE BEDE TEGO BYDLA UTRZYMYWAL ZE SWOICH SKLADEK....PLACISZ ZUS MASZ EMERYTURE....NIE PLACISZ NIE MASZ....PROSTE..DOSC SWIETYCH KROW .....KAZDY MA PLACIC ZUS
E2rd
4 miesiące temu
Nie trzeba podnosic wieku emerytalnego ale wyslac inzynierow i doktorow do roboty ....
Robol
4 miesiące temu
Policja,wojsko wymęczone 45 lat emerytura.murarz,zbrojarz ,asfalciarz do 70 z możliwością wydłużenia.
Mistrz Polika...
4 miesiące temu
Macron to jest taki francuski Tusk - kradnie, kłame i kumpluje się z Putinem
Leon
4 miesiące temu
Powinni dostać ci którzy pracują czyli robotnicy. Bo na geriatria nie ma chętnych d... Podcierać, nie ma komu chleba pięć czy buydła doić lub ubijać. A nawet nie znajdziemy chętnego do zbioru truskawek.
...
Następna strona