Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Fala strajków przeciw reformie Macrona. Nie chcą podniesienia wieku emerytalnego

37
Podziel się:

Fala strajków przeciw podniesieniu wieku emerytalnego zaburzy w czwartek komunikację publiczną. Większość kursów pociągów we Francji zostanie w czwartek odwołana, podobnie jak część lotów obsługiwanych przez lotnisko Orly. Spodziewane są również zakłócenia w pracy paryskiego metra - informują w środę francuskie media.

Fala strajków przeciw reformie Macrona. Nie chcą podniesienia wieku emerytalnego
W czwartek przez Francję ma się przetoczyć fala strajków i protestów ulicznych przeciwko reformie emerytalnej zapowiedzianej przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona.PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Osiem głównych francuskich związków zawodowych wezwało do przeprowadzenia w czwartek strajków i protestów ulicznych przeciwko reformie emerytalnej zapowiedzianej przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona.

Z oświadczenia Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) wynika, że nie odbędzie się co piąty lot obsługiwany przez lotnisko Orly.

Podobnie ucierpią też linie szybkiej kolei TGV: odbędzie się tylko jedna trzecia połączeń. Kursować będzie co dziesiąty lokalny pociąg TER, a większość połączeń RER zostanie odwołana - poinformował operator kolejowy SNCF. Trzy linie paryskiego metra nie będą kursować wcale, a ruch na innych będzie zaburzony.

Strajki mają "zapoczątkować potężny ruch na rzecz emerytur" - napisano wspólnym oświadczeniu związków zawodowych, których liderzy spotkali się we wtorek wieczorem w Paryżu.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że zdecydowana większość Francuzów sprzeciwia się planowanej reformie, która zakłada stopniowe podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz ustala wymóg stażu pracy wymaganego do uzyskania pełnych świadczeń na 43 lata.

Dziś Francuzi kończą aktywność zawodową szybko, a rząd wydaje na emerytury 14,8 proc. PKB rocznie. Więcej na ten cel przeznaczają tylko dwa unijne kraje - komentuje agencja AFP.

Reforma ta, jak powiedziała premier Francji Elisabeth Borne, pozwoliłaby na zbilansowanie systemu emerytalnego do końca dekady.

W Niemczech, Włoszech, Danii, a wkrótce też w Hiszpanii, wiek emerytalny to 67 lat, a w Wielkiej Brytanii - 66 lat. W Polsce dla kobiet wynosi on 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Jan
rok temu
I MAJA RACJE....NIE BEDE TYRAL DO KONICA ZYCIA WAL SIE.....MOZE SKONICZYC Z PRZYWILEJAMI ....PIES,SEDZIA,POSEL,SENATOR,KLER,KLAWISZ...itd....płacić składki ZUS.....bo na emeryturkę pierwsi.... NIE BEDE TEGO BYDLA UTRZYMYWAL ZE SWOICH SKLADEK....PLACISZ ZUS MASZ EMERYTURE....NIE PLACISZ NIE MASZ....PROSTE..DOSC SWIETYCH KROW .....KAZDY MA PLACIC ZUS
E2rd
rok temu
Nie trzeba podnosic wieku emerytalnego ale wyslac inzynierow i doktorow do roboty ....
Robol
rok temu
Policja,wojsko wymęczone 45 lat emerytura.murarz,zbrojarz ,asfalciarz do 70 z możliwością wydłużenia.
Mistrz Polika...
rok temu
Macron to jest taki francuski Tusk - kradnie, kłame i kumpluje się z Putinem
Leon
rok temu
Powinni dostać ci którzy pracują czyli robotnicy. Bo na geriatria nie ma chętnych d... Podcierać, nie ma komu chleba pięć czy buydła doić lub ubijać. A nawet nie znajdziemy chętnego do zbioru truskawek.
...
Następna strona