Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|

Węgry chcą przeprowadzić konsultacje. Chodzi o sankcje na Rosję

Podziel się:

Koalicyjny rząd Fideszu oraz Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej chce przeprowadzić narodowe konsultacje, które mają dotyczyć sankcji nałożonych na Rosję. O zamiarze poinformował Mate Kocsis przewodniczący klubu parlamentarnego Fideszu w czwartek 23 września.

Węgry chcą przeprowadzić konsultacje. Chodzi o sankcje na Rosję
Rząd zapyta Węgrów o sankcje nałożone na Rosję (Pixabay)

Przewodniczący partii koalicyjnej Fidesz powiedział, że Węgrzy jako pierwsi w UE będą mogli wypowiedzieć się na temat sankcji nałożonych na Rosję, które zostały podjęte w wyniku wojny w Ukrainie.

- Rząd będzie odwoływał się do opinii Węgrów podczas debat prowadzonych w tej sprawie w Europie - powiedział Mate Kocsis i dodał, że podczas jesiennej sesji parlamentu rząd zamierza pracować nad zniesieniem sankcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania

Orban nie chce sankcji

W środę 21 września stanowisko na temat sankcji narzuconych przez UE na Rosję zajął premier Węgier. - Kiedy na początku lata Bruksela zmusiła Europę do wprowadzenia tych sankcji, biurokraci unijni obiecywali, że dotkną one Rosję, a nie Europejczyków. Od tego czasu stało się jasne, że sankcje bardziej szkodzą Europie niż Rosji - powiedział Viktor Orban.

Money.pl opisywał środowe wystąpienie premiera Węgier, które miało miejsce podczas wyjazdowego posiedzenia koalicji Fideszu i KDNP (Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej). Orban stwierdził, że wojna w Ukrainie będzie się przedłużać, ale kwestie gospodarcze Węgier są w tym momencie najistotniejsze.

Jeśli Unia Europejska porzuciłaby politykę sankcji wobec Rosji, ceny natychmiast spadłyby o połowę, podobnie jak inflacja - powiedział Orban.

Węgrzy będą mogli wyrazić swoje zdanie

Narodowe konsultacje społeczne polegają na odesłaniu ankiet z pytaniami za pomocą poczty. W przeszłości w ten sposób Węgrzy mogli wyrazić swoje zdanie, a ostatnio w połowie 2021 r. na temat pandemii koronawirusa.

Badania opinii publicznej wykazują, że Węgrzy w większości są przeciwni sankcjom nałożonym na Rosję.

Inflacja na Węgrzech, o której mówił Orban, jest obecnie równie wysoka, co w Polsce. Money.pl pisał, że takiej drożyzny na Węgrzech nie doświadczono od prawie ćwierćwiecza. Na początku września podano, że ceny konsumpcyjne towarów i usług na Węgrzech wzrosły w sierpniu o 15,6 proc. rok do roku. Inflacja bazowa - bez uwzględnienia cen energii i żywności - wyniosła natomiast 19 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP