Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Węgry najbardziej skorumpowanym krajem UE. Jak wypada Polska?

184
Podziel się:

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej największe problemy z korupcją mają Węgry - wynika z najnowszego raportu Transparency International. W zestawieniu uwzględniającym 180 krajów świata znalazły się na 77. miejscu. Najlepiej z korupcją radzi sobie Dania. Na którym miejscu sklasyfikowano Polskę?

Węgry najbardziej skorumpowanym krajem UE. Jak wypada Polska?
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Dania okazała się najmniej skorumpowanym krajem świata według opublikowanego we wtorek Indeksu Percepcji Korupcji (ang. Corruption Perception Index, CPI). Raport, publikowany co roku przez organizację Transparency International, obejmuje 180 krajów i regionów świata, klasyfikując je w zależności od postrzeganego poziomu korupcji w instytucjach publicznych. Sto punktów oznacza zero problemów w tym zakresie, a zero punktów - bardzo wysoki poziom korupcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Korupcja na Węgrzech. "A Orban opowiada o suwerenności i niepodległości"

Korupcja w krajach UE. Węgry najniżej w rankingu

Jak wskazuje portal dw.com, opisując dane zawarte w raporcie, światowa średnia pozostaje na poziomie niezmienionym od 11 lat z wynikiem 43 punktów na 100, gdzie najlepiej wypada wspomniana już Dania (90 pkt.), a najgorzej Somalia z 12 punktami. "Aż dwie trzecie państw, czyli 68 proc., uzyskało wynik poniżej 50 punktów" - czytamy.

Poza Danią, w światowej oraz unijnej czołówce znalazły się Finlandia, Szwecja, Holandia. - Te wyniki są niezmienne właściwie już od dekady. Kraje o silnych instytucjach i dobrze funkcjonujących demokracjach często znajdują się w czołówce Indeksu - zwracają uwagę autorzy raportu.

Na którym miejscu jest Polska?

W UE najgorzej z korupcją radzą sobie Węgry, które znalazły się na ostatnim miejscu unijnego zestawienia i na 77. miejscu w rankingu światowym. Polska z wynikiem 55 pkt. znalazła się na 45. pozycji, ex aequo z Dominiką i Saint Lucia.

Węgry już od dawna uznawane są przez ekspertów za kleptokrację, zresztą korupcja jest jednym z powodów, dla których UE wstrzymała temu państwu część funduszy. Poza Węgrami, z korupcją najsłabiej w Unii radzą sobie także Bułgaria (43 pkt.) i Rumunia (46 pkt.) - zaznacza dw.com.

Portal zauważa, że Polsce i Węgrom zarzuca się naruszenie zasad praworządności, co osłabiło instytucje państwowe, w tym sądownicze, ograniczyły wolność mediów oraz - to przede wszystkim zarzut do Węgier - zablokowało mechanizmy antykorupcyjne.

Jak wynika z raportu, sytuacja Polski może się poprawić. Twórcy analizy podkreślają, że kraj podejmuje działania w celu wzmocnienia niezależności sądów i zreformowania systemu dyscyplinowania sędziów, aby spełnić wynegocjowane z Komisją Europejską kamienie milowe i odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Na temat.
4 tyg. temu
Teraz jest taka nagonka na Węgry i szukanie dziury w całym oraz takie bezgraniczne i bezkrytyczne uwielbienie dla Ukrainy. Byłem kilkakrotnie na Węgrzech i nigdy nie spotkałem się z oznakami korupcji a zwykli Madziarzy okazali się pomocni i życzliwi. Zupełnie inaczej na Ukrainie tam milicja drogowa powiadamia przez radio inne patrole i po kolei łupią kierowców zwłaszcza na zagranicznych rejestracjach,
Włodek51
4 tyg. temu
A na jakiej pozycji jest UNIA EUROPEJSKA? tak myślę, że gdzieś około 10, jak sądzicie.
Człek
4 tyg. temu
A tsue na której pozycji - czy nadal w zamku BALUJE ???
Matka
4 tyg. temu
W Polsce wybiera sie byle jak. Ludzie wybieraja umoczonych ludzi. Nie interesuja sie kim kto jest i co robi, wazne z jakiej jest partii. TO ZA MALO. NIE WYBIERAJCIE ZLODZIEJII BO BEDA WAS OKRADAC ZA WASZYM PRZYZWOLENIEM!!!!
Edi
2 miesiące temu
Mogło być więcej niż 55 punktów. Niestety żeby nie Nowak , Gawkowski, prokurator ujawniająca tajemnicę śledztwa w sprawie wypadku w Warszawie. …,Chociaż pani W. nie ujawniała , ona po cichu przekazywała kumplowi z ratusza.;)) = Zapomnieli jeszcze dodać , że największa korupcja jest w Brukseli w komisji eu i pe..:)) Jak jest w tych silnych demokracjach to my już nie raz widzieliśmy…
...
Następna strona