Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Weijing W., "Staszek", i Piotr D. w rękach ABW. Oto kim są "bohaterowie" afery szpiegowskiej Huawei

Polak z kontaktami na styku administracji rządowej i służb oraz Chińczyk, dyrektor sprzedaży Huawei na Polskę. Obaj podejrzani o szpiegostwo na rzecz Chin wpadli w ręce Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Piotr D. (po lewej) i Weijing W., "Staszek”. Obaj z zarzutem szpiegostwa (Fot: Money.pl)

Weijing W., "Staszek”, nie trafił do Polski przypadkiem. Ukończył mało popularny w Chinach, acz w konteście rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku perspektywiczny kierunek - polonistykę na Uniwersytecie Języków Obcych w Pekinie. W trakcie studiów otrzymał roczne stypendium w Polsce. Język polski szlifował na Uniwersytecie Łódzkim. To tam, podobnie jak wielu jego kolegów z Państwa Środka, przybrał polskie imię. Stanisław. Dla wygody. By nie narażać polskich przyjaciół na połamanie języka.

Po czasie dostaje pracę w firmie z Szanghaju handlującą bursztynem. Później, jak możemy dowiedzieć się jego profilu na LinkedIn, pracuje jeszcze w Asian ZHUANGYi Co. Ltd i MKT & Sales. W międzyczasie zdał egzamin dyplomatyczno-konsularny i w 2011 roku rozpoczyna pracę w głównym konsulacie Chin w Gdańsku. Znał Polskę, język i naszą kulturę, więc był idealnym kandydatem do dbania o protokół dyplomatyczny oraz stosunki międzynarodowe – zwłaszcza kontekście w dyplomacji biznesowej i ekonomicznej.

Na pewien czas wrócił do Chin. W Pekinie dostał stanowisko w menadżera do spraw PR w Huawei. Przydały się doświadczenia w dyplomacji, bo w nowej firmie miał zajmować się nie tylko relacjami zewnętrznymi, ale również kontaktami z ambasadami.

W 2011 roku znów przylatuje do Polski, by objąć stanowisko dyrektorskie. Odpowiedzialny jest za komunikację i relacje zewnętrzne Huawei na Polskę. Coraz częściej pojawia się też publicznie. W 2016 roku jest jednym z prelegentów na Kongresie 590. A od 2017 roku odpowiada za sprzedaż w sektorze publicznym.

W styczniowy czwartek wieczorem 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o jego aresztowaniu. Zarzut – szpiegostwo na rzecz Chin.

Jak się bronić przed podsłuchami

W tym samym czasie funkcjonariusze ABW zatrzymali również Piotra D. Polak również podejrzany jest o współpracę z chińskim wywiadem. To były oficer ABW, pracownik Orange i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jego karierę łatwo prześledzić na profilu Linkedin. Ukończył Akademię Obrony Narodowej na kierunku bezpieczeństwa narodowego. Później zrobił podyplomówkę w warszawskiej Szkole Wyższej Handlowej w zakresie ekonomii i IT. Ukończył także wydział prawa i administracji publicznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie do dziś wykłada. Już w 2006 roku zaczął kierować ważnym departamentem infrastruktury teleinformatycznej w MSWiA.

Szeroko wykształcony, dwa lata późnej podjął pracę dla służb. Wstąpił do ABW. Jako specjalista od zabezpieczeń cybrnetycznych, od 2012 roku został członkiem CERT – pierwszego w Polsce zespołu reagowania na incydenty, gdzie pracował do 2017 roku.

W międzyczasie, przez cztery lata pracuje w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, aby w końcu zostać konsultantem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam przez 8 miesięcy 2016 roku współpracuje z Beatą Szydło. Po zakończeniu współpracy z administracją publiczną rozpoczął pracę w Orange.

Zarówno Piort D. jak i Weijing W., "Staszek” najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Obu zatrzymanym, za szpiegostwo grozi nawet 10 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: huawei, szpiegostwo, abw, chiny, gospodarka polska, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

ZmęczonyZaraz się zacznie szczekanie troli. Jaka to Polska jest zła bo aresztowali szpiega. Jakby nie aresztowali bylo by szczekanie że nie aresztowali.

11-01-2019

SimonCiekawe jakie są dowody. Mi to wygląda na działania USA. Amerykanie podsłuchiwali Niemców. Tym bardziej nas podsłuchują.

11-01-2019

GumisBrawo ABW!!!

Rozwiń komentarze (22)