Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wejdź na Szybką Ścieżkę do rozwoju swojej firmy

0
Podziel się:

Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że korzystanie ze wsparcia finansowego w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Przed nami kolejne nabory w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych.

Wejdź na Szybką Ścieżkę do rozwoju swojej firmy
(materiały partnera)

W puli ogłoszonego przez agencję wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego konkursu Szybka Ścieżka, przeznaczonego dla dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych, czeka 300 mln złotych w I rundzie i 100 mln złotych w II rundzie. Wnioski można składać od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o w sumie 500 mln złotych w III rundzie i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 4 kwietnia do 1 czerwca 2020 roku.

- W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. O dofinansowane mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu – zachęca do udziału Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. - Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – dodaje Kamieniecki.

Szybka Ścieżka jest konkursem, który NCBR prowadzi od 2015 roku. Niewątpliwie przyczynił się on do wymiernych korzyści w polskiej gospodarce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady na działalność B+R w Polsce w 2018 r. wyniosły 25,6 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Urząd oszacował, że wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność B+R w PKB wyniósł 1,21 proc. (w 2017 r. było to 1,03 proc.).

Formalności ograniczone do minimum

Najważniejsza zmiana wprowadzona w 2020 roku przez NCBR to uproszczenie procedur, by ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie grantów. Całą dokumentację napisano od nowa - prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania.

Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium „istota projektu”, które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia. W czasie oceny wniosków eksperci NCBR dadzą rekomendacje wnioskodawcom, a złożone wnioski będzie można poprawić.

Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Przedsiębiorcy przetestowali i polecają

EXATEL SA, polski operator telekomunikacyjny, dzięki środkom z grantu Szybkiej Ścieżki tworzy nowatorskie rozwiązanie telekomunikacyjne – pierwszy polski SDNbox. – Dziś, po roku od startu projektu, finalizujemy pracę przy hardware, czyli fizycznej części SDNboxa – wyjaśnia Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu EXATEL SA­­. ­– Nie było to proste: układy sterujące, zasilanie, chłodzenie, moduły komunikacji – jest tego bardzo dużo. Kluczowe elementy naszego urządzenia budowaliśmy w Polsce od zera. Ale urządzenie będzie bezużyteczne, jeśli nie będzie miało swojego mózgu: specjalnego oprogramowania sterującego wszystkimi jego funkcjami. I to jest kolejny krok, nad którym obecnie pracuje zespół programistów i techników EXATEL.

Stworzona w USA ok. 2004 roku idea SDN (ang. Software Defined Network – sieć definiowana programowo) to pomysł na sieć komputerową, w której następuję podział typowego urządzenia sieciowego na warstwę sterownika (mózg) i elementu obsługującego bezpośrednio ruch sieciowy (serce), gdzie naturalnie mózg steruje pracą serca, a wręcz może definiować dla niego nową, rozszerzoną, rolę poprzez oprogramowanie. W praktyce SDN oznacza odejście od zamkniętych pudełek, które technicznie budują Internet. Zmianę tę można porównać do przejścia z telefonów stacjonarnych, które służą tylko do połączeń, do mobilnych komputerów w postaci smartfonów wykorzystujących aplikacje online.

SDN stanowi kluczowy element dla rozwoju technologii takich jak choćby 5G. Dlatego pracują nad nią obecnie wszyscy światowi producenci sprzętu dla operatorów. I to jest właśnie szansa dla projektu EXATELA. Daje on Polakom możliwość włączenia się w globalny wyścig technologiczny po rynek o wartości 12,5 mld USD.

Projektowany SDNbox to tzw. urządzenie brzegowe – czyli rozwiązanie stojące pomiędzy infrastrukturą operatora a klientem. Będzie nie tylko dbało o wysoką jakość usług, aktywnie monitorując ich stan. Przede wszystkim będzie dopasowywać się do aktualnych potrzeb klienta. Router, przełącznik, serwer czy element systemu ochrony przed cyberzagrożeniami – jeśli klient będzie chciał, SDNbox może być tym wszystkim, bo to oprogramowanie, a nie hardware będzie definiować jego przeznaczenie.

Docelowo samo urządzenie SDNbox będzie przechowywany w szafach rackowych, czyli specjalnych szafach wykorzystywanych m.in. w serwerowniach. Stąd jego wymiar jest znormalizowany, jednak jego zawartość jest o wiele, wiele cenniejsza. Przede wszystkim jest to urządzenie klasy operatorskiej, przygotowane z myślą o firmach takich jak EXATEL, zarządzających olbrzymią infrastrukturą, w której elastyczne nadzorowanie elementów sieciowych wymaga aktywnego używania wielu telekomunikacyjnych standardów, języków i dialektów.

– Ważna jest także kwestia bezpieczeństwa. Tego typu rozwiązania mają fundamentalny wpływ na cyberbezpieczeństwo jego użytkowników. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, kto korzysta z sieci EXATEL. A mówimy tutaj infrastrukturze krytycznej dla funkcjonowania państwa: gaz, prąd, woda, bankowość czy administracja publiczna, systemy takie jak OST 112 (numer alarmowy 112) czy System Rejestrów Państwowych – mówi Rafał Magryś. Prezes Magryś podkreśla, że jego firma nigdy nie zaufa żadnemu rozwiązaniu zewnętrznemu tak bardzo, jak temu które sama stworzy. Takiego, w którym zna każdy element i każdą linijkę kodu.

Jak podkreśla przedstawiciel EXATELA, żaden z projektów nie jest uruchamiany, dopóki firma nie jest przekonana o jego komercyjnym potencjale. – W tym przypadku pierwszym klientem jesteśmy my sami. Same oszczędności z korzystania z własnej technologii powodują, że projekt od początku miał niskie ryzyko problemów komercjalizacyjnych. Ale widzimy duży potencjał również w sprzedaży tego urządzenia innym podmiotom – komercyjnym, publicznym, a nawet mundurowym. Zarówno w kraju, jak i za granicą – dodaje Rafał Magryś.

Regulamin i dokumentacja konkursu „Szybka Ścieżka” dostępne są na stronie internetowej NCBR.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)