Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Weksel to nie wyrok. Resort Ziobry chce chronić konsumenta

9
Podziel się:

Przed nakazem spłaty weksla, sąd będzie musiał zbadać umowę, którą ten dokument zabezpiecza - to plan resortu sprawiedliwości, zakładający większą ochronę konsumentów przed działaniami dużych firm, w tym banków.

Weksel to nie wyrok. Resort Ziobry chce chronić konsumenta
Resort sprawiedliwości chce bardziej chronić osoby, które podpisały weksle. (Flickr, KPRM)

Dziś rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zakłada on m.in. uzupełnienie przepisów odnoszących się do ochrony konsumentów o regulacje dotyczące sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla.

"Obecne przepisy dotyczące wydawania nakazów zapłaty na podstawie weksla przeciwko konsumentowi zniechęcają go do podjęcia obrony w sporze zapoczątkowanym przez stronę silniejszą, taką jak np. bank" - tak uzasadniono potrzebę tej nowelizacji.

Zobacz także: Banki wprowadzają dodatkowe opłaty. Coraz trudniej o darmowe konto

"Zaproponowane zmiany doprowadzą do złagodzenia wymagań w tym zakresie, a ponadto zobowiążą sądy do weryfikacji umowy, której roszczenia zostały zabezpieczone wekslem pod kątem klauzul niedozwolonych" - czytamy w rządowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, po planowanej zmianie, jeśli "konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, jaka była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień".

Dodatkowo w projekcie przewidziano, że konsument w takim sporze będzie miał wydłużony termin do wniesienia zarzutów - do miesiąca na terenie Polski, natomiast opłata sądowa od zarzutów konsumenta nie będzie mogła wynosić więcej niż 750 zł.

Zdaniem rządu projekt dostosowuje polskie przepisy do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE zapadłych na kanwach spraw wniesionych z Polski i z Niemiec.

"Dzięki nowym rozwiązaniom konsumenci i inne strony procesu cywilnego, będą mogli korzystać z porównywalnego w całej UE poziomu ochrony swoich praw" - wskazano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Prawnik
2 lata temu
Weksel nie robi żadnego nowego zobowiązania, jedynie pozwala odzyskać pieniądze bez ryzyka utknięcia w Sądzie na lata przez nieuczciwe działania dłużnika, który będzie w nieskończoność wydłużał proces i wyzbywał się majątku. Poza tym to tylko kolejna manipulacja rządu w dziedzinie prawa. Sądy i tak badają stosunek podstawowy (np. umowę pod kątem klauzul niedozwolonych). Nie robią tego po prostu z urzędu, a na zarzut podniesiony przez stronę. To kolejny pomysł pis na to, jak wydłużyć postępowania sądowe w nieskończoność. Już teraz ich dobra zmiana doprowadziła niemalże do paraliżu postępowań.
Wew
2 lata temu
Nieuczciwe to jest nie spłacanie swoich zobowiązań,podpisywanie umów korzystanie i nie zapłacenie kontrahentowi a pozniej udawanie biednego i cwaniactwo....Ludzie nie maja honoru...
prawda
2 lata temu
potem będzie płacz że pozyczyć to tylko w jakimś bocianie będzie mozna na lichwiarski procent
Zocha
2 lata temu
Te weksle in blanco to jeden wielki przekręt Już w tej chwili to jest niedozwolone bo UE zabrania takich oszustw na konsumętach.
Niki
2 lata temu
Nareszcie polski polityk broni polaków przed nieuczciwymi banksterami. To jest patryiotyzm.