Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Weryfikacja szczepienia klientów i pracowników. O dyskryminacji nie ma mowy

74
Podziel się:

Konstytucjonaliści nie mają wątpliwości, że limity oraz certyfikaty nie dyskryminują. Właściciel może zamknąć lokal dla osób bez certyfikatu. Problemem jest jednak brak jasnych podstaw prawnych. Narusza to bowiem zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa - pisze "Rzeczpospolita".

Weryfikacja szczepienia klientów i pracowników. O dyskryminacji nie ma mowy
Choć szczepienie nie jest obowiązkowe, to nie okazanie certyfikatu może oznaczać brak możliwości wejścia do niektórych lokali (Materiały WP, Adobe)

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Zmieniły się limity gości (30 proc. gości.) w lokalach gastronomicznych, pubach i kościołach. Ale limity nie dotyczą osób zaszczepionych.

Choć szczepienie nie jest obowiązkowe, to nie okazanie certyfikatu może oznaczać brak możliwości wejścia do niektórych lokali, noclegu w hotelu, czy uczestnictwa w wydarzeniach.

Zobacz także: Pracodawca sprawdzi certyfikat covidowy? Bodnar: Czas najwyższy wprowadzić ograniczenia

To nie dyskryminacja

Jak pisze "Rzeczpospolita", nie ma tu jednak mowy o dyskryminacji, co potwierdzają konstytucjonaliści. Prof. Ewa Łętowska w rozmowie z dziennikiem zaznacza, że przedsiębiorca ma pełne prawo do ustalania reguł w zakładzie także świadczącym usługi publiczne.

– To on ma obowiązek zapewnić u siebie bezpieczeństwo. Może więc zamknąć lokal dla osób bez certyfikatu - zaznacz ekspertka. Podobnego zdania jest również konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski. - Przedsiębiorca prowadzący własny biznes ma prawo oprzeć się na swoim przekonaniu i troszczyć o klientów, pracowników, najbliższych itd.

Zaufanie do państwa

Prawnicy jednak wprost stwierdzają, że problemem jest jednak brak jasnych podstaw prawnych. Nie tylko stwarza konflikty, ale narusza to bowiem zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

- Podmioty, które mają stosować limity i ograniczenia – nieobejmujące osób zaszczepionych – nie mają żadnych możliwości, aby te zobowiązania wykonać – twierdzi na łamach "Rz" RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
Misiek
rok temu
Art.32 Konstytucji 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
34tgref
rok temu
zacznijcie segergować ludzi a wasze biznesy szybko upadną....
mabel
rok temu
Ta.. nie ma mowy o dyskryminacji? A Konstytucji jest mowa? Nawet pani Łętowska już zapomniała, a pan Bodnar, to co tu jeszcze robi? Precz, cwani obłudnicy!
j&m
rok temu
Zaszczepionych nie wpuszczać nigdzie bo są bezobjawowymi nosicielami co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniana pandemii i testować 3x dziennie, są b.niebezpieczni także dla zaszczepionych i niezaszczepionych.
Etiol
rok temu
To moze Ci znawcy konstytucji zobacza jak ta segregacja covidowa dziala w rzeczywistosci....do ogladniecia interwencja poselska w W Filharmoni Narodowej gdzie pracownicy byli segregowani I dyskryminowani....
...
Następna strona