Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Weta nie będzie. Scholz zgodził się na zaostrzenie przepisów azylowych UE

35
Podziel się:

Kanclerz Olaf Scholz zgodził się na zaostrzenie prawa azylowego Unii Europejskiej. Nie będzie zatem w tej sprawie niemieckiego weta w Brukseli – komentuje "Tagesschau", przypominając, że w środę zwiększenie kontroli na niemieckiej granicy z Polską i Czechami zapowiedziała szefowa MSW.

Weta nie będzie. Scholz zgodził się na zaostrzenie przepisów azylowych UE
Kanclerz Olaf Scholz (GETTY, NurPhoto)

Spór wokół kompromisu azylowego UE, mającego ograniczyć nielegalną migrację, dzielił rząd koalicyjny. Przeciwni zaostrzaniu unijnych przepisów są nadal Zieloni, natomiast z decyzją kanclerza zgadza się część jego partii oraz FDP.

Przed czwartkowym spotkaniem szefów MSW krajów UE kanclerz Scholz wyznaczył jednak zdecydowany kurs: Niemcy nie powinny już wzbraniać się od rozmów na temat tzw. regulacji kryzysowej, która ma być częścią kompromisu azylowego.

Kwestia solidarności

"W PE rozwiązanie kryzysu jest postrzegane jako kwestia solidarności" – zauważa "Tagesschau" i podkreśla, że dla niemieckich Zielonych decyzja kanclerza oznacza porażkę".

Szefowa MSZ Annalena Baerbock przestrzegała przed wprowadzaniem tzw. regulacji kryzysowej, tłumacząc to odpowiedzialnością. Jednak wstrzymanie się Niemiec z poparciem rozporządzenia kryzysowego, zaproponowanego przez hiszpańską prezydencję Rady UE, mogłoby doprowadzić do zablokowania reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS)" – zaznaczył "Tagesspiegel".

Stanowisko Zielonych budziło gorące dyskusje w ramach rządu i było szczególnie ostro krytykowane przez koalicjantów z FDP. "Czy to w przypadku reform na poziomie europejskim, czy klasyfikacji bezpiecznych krajów pochodzenia - Zieloni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju w polityce migracyjnej i poprzez swoje nierealistyczne stanowisko utrudniają spójne działania rządu oraz rozwiązania międzypartyjne" – stwierdził kilka dni temu sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai.

Lider FDP, Christian Lindner, jest podobnego zdania jak kanclerz Scholz, że nie należy przerywać rozmów w Brukseli na temat regulacji kryzysowej. Jak podkreślił dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Niemcy nie powinny blokować "odpowiedzialnego kompromisu", biorąc pod uwagę dużą liczbę migrantów przybywających do Niemiec, chodzi o "utrzymanie pokoju społecznego".

Presja narasta

Politycy niemieccy znajdują się pod dużą presją - liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec rośnie, a zakwaterowanie uchodźców staje się skrajnie trudnym zadaniem dla krajów związkowych i powiatów.

"Rząd federalny chce podjąć bardziej zdecydowane działania przeciwko nielegalnej imigracji poprzez zaostrzenie kontroli na niemieckich granicach. Jednocześnie opiera się na europejskich rozwiązaniach kwestii migracji. Fakt, że Niemcy czynią kroki naprzód w sprawie rozporządzenia kryzysowego, zwiększa szanse na przyjęcie reformy azylowej przed wyborami europejskimi" – podsumowuje "Tagesspiegel".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Antoni
2 miesiące temu
PATRZCIE zgodził się łaskawie wieprz czerwony. ANTYPOLONIZM musi wejść ostro w prawo kryminalne i być ścigany z urzędu 🌈⛔🇪🇺 plądrować POwce, Unię Europejską, Krainu, żyty, kołtuny I Covidziarze. W całej ramce anty jest nas 15 milionów dorosłych Polaków. To wystarczy żeby rozbić bolszewizm w całej Europie. Nie szablą. Po prostu. Żyjemy w społeczeństwie technologicznym czerwoni też muszą jeść to jest pułapka której Trocki nie przewidział. Dlatego PiS jest tak ostrożny z nami ZROZUMCIE POLACY MACIE WIELKĄ MOC ZMIAN
Antoni
2 miesiące temu
PATRZCIE zgodził się łaskawie wieprz czerwony. ANTYPOLONIZM musi wejść ostro w prawo kryminalne i być ścigany z urzędu 🌈⛔🇪🇺 gonić POwce, Unię Europejską, Krainu, żyty, kołtuny I Covidziarze. W całej ramce anty jest nas 15 milionów dorosłych Polaków. To wystarczy żeby rozbić bolszewizm w całej Europie. Nie szablą. Po prostu. Żyjemy w społeczeństwie technologicznym bolszewik też musi jeść to jest pułapka której Trocki nie przewidział. Dlatego PiS jest tak ostrożny z nami ZROZUMCIE POLACY MACIE WIELKĄ MOC ZMIAN
ubaw po pachy...
2 miesiące temu
Czyli Polska miała rację sprzeciwiając się przyjmowania migrantów .A Niemcy po raz kolejny pokazali że nie nadają się żeby przewodzić Unii.
Rada
2 miesiące temu
Ello Afryka kocha Rosję i Chiny 🇨🇳 Czemu tam nie jada ? Wystarczy zrobić zasiłek 💯 euro 💶 na miesiąc dla kolorowego I już tłumu nie 👎 będzie
Wer
2 miesiące temu
1000 lat historii mówi że germanie zawsze uszkodzili Europie i światu. Oni mają gen barbarzyństwo w sobie.
...
Następna strona