Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haładyj: Projekt ustawy o sukcesji w firmach jesienią wejdzie pod obrady rządu

0
Podziel się:
Haładyj: Projekt ustawy o sukcesji w firmach jesienią wejdzie pod obrady rządu

Projekt ustawy dotyczący usprawnienia sukcesji w firmach rodzinnych zostanie przyjęty jesienią przez Radę Ministrów, a później przez parlament i ma realne szansę na wejście w życie od 1 stycznia 2018 r., wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja.

"Minął termin na zgłoszenie uwag w procesie konsultacji społecznych. Wpłynęły m.in. bardzo konstruktywne uwagi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, także uwagi ze strony Ministerstwa Finansów, doprecyzowujące różne zapisy. Na spokojnie chcemy je wszystkie przeanalizować i w ciągu dwóch tygodni zwołać konsultacje uzgodnieniowe z udziałem partnerów społecznych. Jesienią projekt powinien pojawić się na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a potem Rady Ministrów" - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj podczas konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) na temat projektu ustawy.

Dodał, że po akceptacji rządu i po późniejszych pracach w parlamencie projekt ten ma realne szanse na wejście w życie od 1 stycznia 2018 r.

"Początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy ze złożoności naszych propozycji legislacyjnych. Tymczasem projekt ustawy dokonuje odpowiednich zmian w 25 innych ustawach, z czego 40 jest całkiem nowych" - powiedziała członek stowarzyszenia IFR Anna Kosil-Jarząbek.

Zdaniem wiceprezesa IFR Tomasza Budziaka, projekt ustawy dotyczy nie tylko dużych firm rodzinnych, ale także małych sklepów, zakładów fotograficznych czy małych firm produkcyjnych. "Według obecnie obowiązujących przepisów, wraz ze śmiercią właściciela praktycznie znika z rynku również jego firma. Nowe regulacje dają szansę na zmianę tej sytuacji" - dodał Budziak.

Haładyj zwrócił uwagę, że resort nie miał żadnych wzorców, na których mógłby się oprzeć ze względu na specyfikę polskiego rynku. "W żadnym kraju zachodnim na taką skalę nie jest prowadzona jednoosobowo działalność gospodarcza. Tymczasem, jak wskazują badania, ponad 200 tys. przedsiębiorców przekroczyło 65. rok życia. Notowanych jest około 100 zgłoszeń miesięcznie o śmierci przedsiębiorcy zarejestrowanego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEDIG. Bliżej zakończenia prac legislacyjnych będziemy chcieli uruchomić akcję informacyjną dla przedsiębiorców" - dodał wiceminister.

W projekcie ustawy resort rozwoju zaproponował m.in. umożliwienie przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG ustanawiania za życia osoby zarządzającej przedsiębiorstwem - zarządcy sukcesyjnego, który mógłby prowadzić przedsiębiorstwo po śmierci przedsiębiorcy, do czasu zakończenia formalności spadkowych. Przewidziano także wprowadzenie możliwości powołania zarządcy sukcesyjnego przez spadkobierców zmarłego przedsiębiorcy (lub małżonka, jeśli jest współwłaścicielem przedsiębiorca albo osobę, która nabyła przedsiębiorstwo na podstawie zapisu windykacyjnego) - jeśli sam przedsiębiorca nie powołał go za życia.

Według resortu, okres, w którym można powołać zarządcę to 2 miesiące od dnia otwarcia spadku - ten czas nie może być zbyt długi, bo wówczas powstanie niepewność w obrocie, zwłaszcza dla wierzycieli (w tym Skarbu Państwa), innych kontrahentów i pracowników.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)