Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Uszczelnienie CIT idzie jak po grudzie. Miał być superurząd skarbowy, na razie są dymisje

9
Podziel się:

27 marca stanowiska stracili dyrektor departamentu kluczowych podmiotów Józef Aleszczyk i jego zastępczyni Izabela Wieczorkowska

Minister finansów Teresa Czerwińska
Minister finansów Teresa Czerwińska (PAP/Marcin Obara)

1 stycznia miał ruszyć specjalny urząd skarbowy zajmujący się tylko największymi podatnikami, ale do dziś nic z tego nie wyszło. Za opóźnienie stanowiskami zapłacili już urzędnicy Ministerstwa Finansów. Uszczelnienie CIT okazuje się dużo trudniejsze niż w przypadku VAT.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", 27 marca stanowiska stracili dyrektor departamentu kluczowych podmiotów Józef Aleszczyk i jego zastępczyni Izabela Wieczorkowska. To cena, jaką zapłacili za opóźnienie w uruchamianiu Centrum Obsługi Kluczowych Podatników.

COKP ma być rodzajem superurzędu skarbowego, który będzie zajmował się wyłącznie największymi firmami. Dzięki wąskiej specjalizacji i fachowym kadrom, COKP ma pozwolić na skuteczną walkę z optymalizacją podatku CIT, jaką stosują największe spółki.

Wideo: r ząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Zwykłe urzędy skarbowe zazwyczaj nie radzą sobie z obsługą największych firm, które często stosują bardzo skomplikowane konstrukcje podatkowe, pozwalające na płacenie podatku dochodowego w zaniżonej wysokości.

Superfiskus miał zacząć działać od 1 stycznia 2018 roku, potem datę startu przesunięto na 1 kwietnia. Gdy stało się jasne, że i tego terminu nie uda się dotrzymać, posypały się dymisje w Ministerstwie Finansów.

Resort Teresy Czerwińskiej zapewnia, że z planów utworzenia COKP nie rezygnuje, ale tym razem już nie wyznacza daty startu nowego urzędu.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że CIT ustępuje tylko VAT, jeśli chodzi o skalę nieprawidłowości. O ile w drugim przypadku udało się osiągnąć spory sukces w uszczelnianiu systemu, z podatkiem dochodowym od spółek kapitałowych tak łatwo już nie jest.

W przypadku CIT nie da się wskazać kilku kluczowych branż, w których dochodzi do nieprawidłowości. Istnieje także problem cen transferowych, za pomocą których duże spółki zagraniczne optymalizują podatki płacone przez ich polskie oddziały.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" sprawa uszczelnienia CIT wywołuje napięcia w samym Ministerstwie Finansów. Zupełnie inne podejście do tej kwestii mają mieć wiceministrowie Paweł Gruza i Marian Banaś. Pierwszy zajmuje się zmianami w prawie, a drugi to szef Krajowej Administracji Podatkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Łukasz R
6 lat temu
Zwykłe urzędy skarbowe zazwyczaj nie radzą sobie z obsługą największych firm, które często stosują bardzo skomplikowane konstrukcje podatkowe? Panie Duda i Morawiecki bierzcie się do roboty. Place za to! Jeżeli przerasta to wasze umiejętności proszę złożyć urząd.
Stefan
6 lat temu
Urzędy skarbowe nie radzą sobie z takim podatnikami jak Spółdzielnie MIESZKANIOWE , a w zasadzie ich Prezesami i ich poplecznikami!
kolo
6 lat temu
Banaś, to poziom magazyniera z GS-u, a Gruzie mógłby tylko roweru popilnować.
emeryt
6 lat temu
MOrawiecki ma obsesje na uszczelnianie vatu citu itd szkoda ze ludzie dochodza do wladzy doja innych tylko nie siebie-----MAM PYTANIE__ kiedy do wladzy wejda naprawde prawi uczciwi ludzie?????--to JAK KOrnel pozyczyl czy nie pozyczyl tej kasy JAK pozyczal musi oddac ma z czego- Ciekawe----- ktos mi opowiadal jak KOrnel sie dorabiaL??????? a inni biede klepali---ktory z politykow przeszedl biede? w dziecinstwie pamietam chleb z margaryna lub z cukrem polany woda---po 3-5 cukierkow zwyklych na wyplate na caly miesiac itd--
a chłopi zaws...
6 lat temu
Już w czasach Robin Hooda dzielni poborcy potrafili ściągnąć parę razy więcej niż powinni.