Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Forum ekonomiczne w Davos. Prezes Pekao ostrzega przed "najsłabszym ogniwem" światowej gospodarki

3
Podziel się:

- Gdy nie można dostrzec braku równowagi w gospodarce światowej, zawsze trzeba być świadomym tego, co stanowi jej najsłabsze ogniwo - stwierdził Krupiński.

Forum ekonomiczne w Davos. Prezes Pekao ostrzega przed "najsłabszym ogniwem" światowej gospodarki
(Pekao)

Prezes banku Pekao Michał Krupiński podczas jednego z paneli dyskusyjnych w Davos mówił, że blockchain to dla banków szansa, której nie mogą przegapić. Wyraził też obawy o stan światowej gospodarki.

- Gdy nie można dostrzec braku równowagi w gospodarce światowej, zawsze trzeba być świadomym tego, co stanowi jej najsłabsze ogniwo - stwierdził Krupiński.

Prezes Pekao wziął udział w dyskusji panelowej "Technologia blockchain a banki" podczas 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Organizatorem i gospodarzem panelu była telewizja CNBC.

Zobacz także: Zobacz też: Polska powinna mieć silniejszy głos w Davos. Stać nas na to

- Bank Pekao S.A. bada możliwość zastosowania technologii blockchain - powiedział Krupiński. - Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób: to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao S.A. chce prowadzić ten pociąg - zadeklarował.

- Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne - ocenił.

Prezes Pekao podkreślił, że technologia blockchain może znaleźć zastosowanie także w innych sektorach, na przykład w ubezpieczeniach, gdzie może pomóc w ograniczeniu skali wyłudzeń.

Blockchain, czyli rozproszony rejestr to technologia, która kojarzona jest głównie z kryptowalutami, ale jej zastosowanie jest dużo szersze.

Dla banku Pekao blockchain jest interesującą technologią, ponieważ zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa: raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany, ponieważ w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników.

- W przypadku rynków wschodzących, zawsze widzimy opóźnienie rzędu 5-7 lat jeśli chodzi o adaptację nowej technologii. Paradoksalnie to dobrze, gdyż możemy obserwować jak świat radzi sobie z daną nowością, uczyć się na bazie doświadczeń innych i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania - powiedział Krupiński.

- Ponieważ Bank Pekao działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej – podsumował.

W dyskusji oprócz Michała Krupińskiego uczestniczyli Rana Kapoor, szef YES Bank i Oliver T. Bussmann, założyciel Bussmann Advisory.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Ł
6 lat temu
Dokładnie, masło maślane i nawet nie napisali co miał na myśli mówiąc o "najsłabszym ogniwie".
Ps wro
6 lat temu
Nic się nie dowiedziałem z tego artykułu. Tylko tyle, że jest jakieś zagrożenie i że Bank Pekao też chce łupać, ale nie jest pewny co do zdolności, a nowa technologia ma to usprawnić. Czyli nic nowego, dalszy ciąg złodziejstwa. Janusze bierzcie kredyty i ruszajcie na giełdę. Wszak w wawie trzeba zarobić. Pozdro z Wro
trend się trz...
6 lat temu
Sanatoria w Davos powstały dla leczenia gruźlików, którym niskie ciśnienie w górach szkodziło i powinni nad morze jeździć.