Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Rząd ma pomysł na emerytury. Najmniejsze firmy mogą uniknąć płacenia składek

13
Podziel się:

Ponad milion samozatrudnionych oraz 700 tys. mikroprzedsiębiorstw będzie mogło łatwo uniknąć płacenia składek do nowych funduszy emerytalnych.

Teresa Czerwińska, minister finansów, ma przedstawić oficjalnie nowe propozycje w środę, 14 lutego
Teresa Czerwińska, minister finansów, ma przedstawić oficjalnie nowe propozycje w środę, 14 lutego (JAN GRACZYNSKI)

Do projektu najnowszej wersji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych dotarła "Rzeczpospolita". Według niej każdy ubezpieczony będzie mógł zrezygnować z tej formy oszczędzania na starość.

- Ponad milionowi osób prowadzących działalność gospodarczą i niezatrudniających pracowników do rezygnacji z oszczędzania w nowym systemie wystarczy złożenie oświadczenia - czytamy w "Rz".

Zobacz także: Zobacz też: Morawiecki i Rafalska o polityce senioralnej

A to dlatego, że samozatrudnieni nie będą raz na dwa lata objęci automatycznym zapisem do PPK. Będą nim objęci wyłącznie zatrudnieni - pracujący na etat lub na kontraktach cywilnoprawnych.

Z nowego obowiązku mogą być też zwolnieni mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. Jest ich w Polsce ok. 700 tysięcy i pracuje w nich około 3 mln ludzi. One także będą zwolnione z automatycznego zapisu do PPK. Żeby taka firma przestała podlegać pod nowe regulacje, wystarczy, że wszyscy jej pracownicy oświadczą, że nie są zainteresowani odkładaniem pieniędzy w PPK.

- Jeśli samozatrudnieni i pracownicy mikroprzedsiębiorstw nie będą zainteresowani oszczędzaniem na nowych zasadach, wyłączenie ich spod autozapisu do PPK pozwoli im uniknąć wielu obowiązków administracyjnych - komentuje dla "Rz" Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

"Rz" zauważa, że nowa ustawa będzie więc miała pełne zastosowanie wyłącznie do ok. 180 tys. małych, średnich i największych firm w Polsce.

PPK mają być jednym z najważniejszych elementów nowego systemu emerytalnego. Jak pisaliśmy w połowie 2017 roku, miały wejść w życie już z początkiem 2018 roku. Głównym celem wprowadzenia PPK jest namówienie Polaków do długoterminowego odkładania na emeryturę.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Abc
5 lata temu
Jak chcą zachęcić do oszczędzania to niech zlikwidują złodziejski podatek belki albo zaczną go naliczać od nadwyżki ponad np. 500 tys zł
Greebo
6 lat temu
Piramida do mojej emerytury się nie utrzyma. Albo będzie tak, że całość składki przeznaczana będzie na tzw. obsługę, tj. pensje dla armii bezproduktywnych urzędasów...
Emeryt
6 lat temu
Te RZĄDOWE POMYSŁY!!! KTO SIEDZI W BUDCE SUFLERA? i podpowiada???? Ten od atlasow kotów czy ten z Torunia???
Luka
6 lat temu
Już raz zabrali, więc i to zabiorą. Więc po co oddawać im kasę?
ZK590
6 lat temu
po co oszczędzać jak państwo da "bo się należy".