Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Atak hakerski kosztował Rosyjski Bank Centralny 31 mln dolarów

4
Podziel się:

Straty byłyby większe gdyby nie reakcja organów bezpieczeństwa, które powstrzymały atak i przekierowały wypływ środków z banku – podaje CNN.

Atak hakerski kosztował Rosyjski Bank Centralny 31 mln dolarów
(Wikipedia CC BY 2.5)

Hakerzy próbowali ukraść z Banku Centralnego Rosji 5 mld rubli. Wyparowała mniej niż połowa tych środków. Straty byłyby większe gdyby nie reakcja organów bezpieczeństwa, które powstrzymały atak i przekierowały wypływ środków z banku – podaje CNN.

Podobnie jak w styczniu 2015 roku podczas ataku na ekwadorski bank cyberprzestępcy wykorzystali system SWIFT – ogólnoświatową siecią komunikacji międzybankowej. W październiku, tą samą techniką dostali się do banku na Filipinach, a dwa miesiące później zaatakowali system finansowy Wietnamu.

Również w na początku tego roku grupa hakerska, wykorzystując mechanizm SWIFT, dostała się do systemu bankowego Bangladeszu, podejmując 101 mln dolarów, a następnie uderzyła na Bank Rezerw Federalnych. Cyberprzestępcy próbowali ukraść kolejne 951 mln dolarów, ale tym razem ekspertom z FED udało się ich odciąć.

Jak przekonują amerykańscy specjaliści z firmy Symantec, za tymi atakami może stać świetnie wyszkolona i niezwykle skuteczna grupa Lazarus, najprawdopodobniej z Korei Południowej.

Małe firmy też na celowniku

Jak wylicza PwC całościowy koszt cyberprzestępczości dla światowej gospodarki to nawet 575 mld dolarów. Tracą wszyscy, małe firmy i największe korporacje. Coraz częściej dochodzi do brawurowych ataków na - wydawałoby się najpilniej strzeżone - krajowe systemy finansowe.

Średnia strata jednej firmy z powodu cyberataków to około 2,7 mln dolarów – wynika z raportu PwC opartego na danych z 2014 roku. W skali globalnej gospodarka może tracić od 375 mld do 575 mld dolarów.

Hakerom przydaje się może dosłownie wszystko.Hasła i loginy wykorzystywane są do kolejnych włamań i głębszej inwigilacji. Szczegóły technologicznych projektów można sprzedać konkurencji. Na dane z cudzego dowodu osobistego łatwo natomiast wziąć pożyczkę. Nawet jeśli firma nie trzyma informacji, które można spieniężyć, może stać się obiektem zainteresowania cyberprzestępców. W stosunku do niej skuteczny okaże się szantaż.

Biometria wystraszy hakerów?

Aż 62 proc. dużych przedsiębiorstw korzysta wyłącznie z zabezpieczenia w postaci hasła. Zabezpieczenie wyższego stopnia stosowane jest znacznie rzadziej, a tylko sporadycznie stosuje się jeszcze silniejsze zabezpieczenie, składające się z hasła i dwóch dodatkowych metod weryfikacji tożsamości.

Paradoksalnie pomimo powszechnego stosowania hasła do komputera jako jedynego zabezpieczenia, niewielu managerów IT uważa je za najskuteczniejszą metodę kontroli dostępu – wynika z raportu. To biometria cieszy się największym zaufaniem decydentów IT w dużych, wyprzedzając jeszcze karty dostępu oraz kod PIN.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
adam
7 lat temu
Niezły numer na pranie kasy.
Adas
7 lat temu
też się musi pokazać http://almoc.pl/img.php?id=8463 jak on?
Straszydło
7 lat temu
A dokąd trafiają te pieniądze, na Marsa? Czy jak w przypadku Art B do Izraela.
Jerry
7 lat temu
Dziwne,że o wszystkim poinformowało CNN. Przeciek z CIA?