Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd tnie biurokrację o jedną czwartą

0
Podziel się:

Mniej formularzy, sprawozdań i druków pozwoli podnieść PKB o 1,9% - szacuje resort gospodarki.

Rząd tnie biurokrację o jedną czwartą
(PAP/Radek Pietruszka)

RządDonalda Tuskachce do końca 2010 zmniejszyć obciążenia administracyjne o 25 proc., co może przynieść wzrost PKB o 1,9 proc. - podał resort gospodarki w komunikacie.

- _ Do końca 2010 r. mają one zostać zmniejszone o 25 proc. Uchwała zakłada, że redukcja obejmie następujące dziedziny prawa: środowisko, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo działalności gospodarczej, prawo probiercze, usługi turystyczne, prawo pracy. Efektem tych działań będzie eliminacja lub uproszczenie obowiązków związanych ze sprawozdawczością, znakowaniem, wypełnianiem formularzy i druków czy przechowywaniem dokumentów i danych wynikających z kilkudziesięciu ustaw regulujących wymienione obszary _ - napisano w komunikacie.

Do 30 września 2008 r. przygotowane zostaną plany redukcji obciążeń administracyjnych. W planach zostaną określone: skala i priorytety cięć dla aktów prawnych oraz propozycje pożądanych zmian. Do 31 grudnia 2009 r., na podstawie przyjętych planów, ministerstwa przygotują projekty aktów prawnych lub innych działań, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel redukcji dla danego obszaru prawa.

- _ W tym czasie resorty przygotują także założenia, przeprowadzą konsultacje społeczne. Efekt tych działań, w postaci zmian legislacyjnych i pozalegislacyjnych, powinien zostać wprowadzony w życie do końca IV kwartału 2010 r. _ - napisano.

Z badań MG wynika, że z punktu widzenia obciążeń administracyjnych najbardziej kosztownymi są przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego. Nakładają one na przedsiębiorców 91 obowiązków informacyjnych, które w skali roku generują koszty w wysokości ponad 21 mld zł. Natomiast regulacje dotyczące działalności gospodarczej każdego roku kosztują polskie firmy ponad 19 mld zł, nakładając na nie 50 obowiązków informacyjnych.

MG pisze, że według przewidywań międzynarodowych ekspertów długoterminowym efektem redukcji obciążeń o 25 proc. może być w Polsce wzrost PKB nawet o 1,9 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)