Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

8 rzeczy, które musisz wyrzucić z CV

0
Podziel się:

Danych o miejscu urodzenia, informacji o braku nałogów i nieukończonych studiach - m.in. tego pod żadnym pozorem nie umieszczaj w CV. Co jeszcze należy usunąć z życiorysu i dlaczego, wyjaśnia Anna Toporowska, ekspertka HR z agencji zatrudnienia Manpower.

8 rzeczy, które musisz wyrzucić z CV

Danych o miejscu urodzenia, informacji o braku nałogów i nieukończonych studiach - m.in. tego pod żadnym pozorem nie umieszczaj w CV. Co jeszcze należy usunąć z życiorysu i dlaczego, wyjaśnia Anna Toporowska, ekspertka HR z agencji zatrudnienia Manpower.* *1. Panna/ kawaler/ żonaty/ rozwiedziony

Anna Toporowska: Określenie stanu cywilnego nie ma znaczenia dla przebiegu procesu rekrutacyjnego, w którym bierzemy udział, dlatego też nie powinno znaleźć się w wysyłanej przez nas aplikacji. Podobnie zresztą, jak informacja o naszej orientacji seksualnej, wyznaniu czy też wieku. Bywa i tak, że kandydat wpisuje do życiorysu datę ślubu i rozwodu. Chce być może w ten sposób wskazać, że jest dyspozycyjny. To oczywiście duży błąd.

2. Nie piję, nie palę

AT: To informacje nieistotne w przypadku oceniania naszych kompetencji i kwalifikacji, dlatego też nie zamieszczajmy ich w CV, a zagospodarowane w ten sposób miejsce spożytkujmy na dopisanie np. informacji o szkoleniach czy dodatkowych umiejętnościach. Czasem - najczęściej pracownicy fizyczni - zamieszczają dopisek o braku nałogów. Tłumaczą oni, że chcieli uprzedzić pytanie pracodawcy, który niekiedy o te sprawy pyta. Pamiętajmy, że szef ma prawo pytać o umiejętności i kwalifikacje. Stan zdrowia ocenia lekarz, który wydaje stosowne zaświadczenie.

3. Zdjęcie ,,z ręki"

AT. Zamieszczona w CV fotografia jest dodatkowym elementem, który buduje nasz wizerunek. Zadbajmy zatem o to, by była profesjonalna i przedstawiała nas jako fachowców, świetnie znających się na swojej profesji. Tak zwana fotografia ,,z ręki" najczęściej dyskwalifikuje kandydata. Zdarza się, że pracownicy przesyłają CV ze zdjęciem, na którym widać ich stojących na tle drzwi kuchennych lub w ogrodzie na tle krzewu róż. Takie zdjęcie może dać rekruterowi dużo do myślenia. Może wydać mu się śmieszne lub pretensjonalne. W takiej sytuacji sięgnie po inny życiorys, z innym zdjęciem.

3. Studia - nieukończone

AT: W przypadku studiów warto zamieścić samą informację o podjęciu danego kierunku, nawet jeśli go nie skończyliśmy. Zwłaszcza jeśli nawiązuje on do posady, o którą się ubiegamy. Unikajmy jednak słowa ,,nieukończone", bo budzi ono negatywne skojarzenia i stawia nas w świetle osoby, która nie kończy podjętych wyzwań.

5. Szczegółowy opis firmy

AT: Najważniejsze jest opisanie w aplikacji wykonywanych w danym miejscu pracy obowiązków. Wymieniając nazwę firmy możemy w kilku słowach zaznaczyć czym się zajmuje lub w jakiej branży działa, np. że jest to producent podzespołów samochodowych. I tyle. Jednak niewskazane jest przekopiowywanie do CV opisu firmy ze strony internetowej. Takie oficjalne formułki są bardzo źle widziane przez osoby rekrutujące. Przesyłając CV, to my staramy się o stanowisko, a nie nasz poprzedni pracodawca.

6. Nieprofesjonalny adres mailowy np. komandos@, buziaczek@

AT: CV powinno być naszą wizytówką, jako przyszłego pracownika, zatem podany w nim e-mailowy adres do kontaktu powinien być kojarzony bardziej ze sferą zawodową, formalną, niż prywatną. Tworząc go, zamieśćmy w nim np. imię i nazwisko lub też inicjał pierwszego imienia i nazwisko. Unikajmy określeń kojarzonych ze spoufalaniem się. Bywa, że kandydaci w swoim komputerze oznaczają CV w jakiś charakterystyczny sposób, by szybciej odnaleźć dokument. Czasem zwyczajnie zapominają zmienić nazwę przed wysyłką. Miejmy to na uwadze. Niewskazane jest też oznaczanie CV liczbą np. CV nr 1000. Będzie to sugerowało, że bezskutecznie wysłaliśmy naprawdę sporo aplikacji.

7. Język obcy - w toku

AT: Z tego zdania nie wynika jaką znajomością języka obcego dysponujemy. Opisując poziom znajomości języków, używajmy określeń profesjonalnych, stosowanych w certyfikatach językowych np. A1, B2 lub też zamieśćmy konkretną informację np. ,,biegły", ,,komunikatywny", ,,dobry w mowie i piśmie".

8. Miejsce urodzenia

AT: Nie ma ono żadnego znaczenia dla procesu rekrutacji, dlatego też nie ma potrzeby go zamieszczać. Często warto natomiast podać swoje obecne miejsce zamieszkania, np. w sytuacji, kiedy aplikujemy do firmy, której oddziały są rozmieszczone po całym kraju. Zasugeruje to rekruterowi, gdzie dokładnie moglibyśmy pracować.

md/ ag/WP.PL

cv
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)