Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o oznakowaniu produktów bez GMO

4
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) jako wolnych od tych organizmów, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o oznakowaniu produktów bez GMO

Projekt reguluje zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Zaproponowane rozwiązania służą realizacji rządowego "Planu dla Wsi", podano.

"Nowe przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania żywności i pasz, jeśli chodzi o wykorzystanie GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów. [...] Dzięki przyjętym rozwiązaniom wzmocniona zostanie konkurencyjność polskich produktów, tj. artykułów rolno-spożywczych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, które są wytwarzane bez udziału GMO (tj. takich, których produkcja opiera się o pasze produkowane z rodzimych źródeł białka roślinnego, a nie z importowanej, genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej). Krajowe źródła białka są bowiem wolne od GMO, a przy tym równie cenne żywieniowo dla zwierząt (drób, trzoda chlewna), jak pasze oparte na genetycznie zmodyfikowanej śrucie sojowej" - czytamy w komunikacie.

W tej sytuacji dobrowolny system znakowania produktów pochodzących od zwierząt lub ze zwierząt karmionych paszami bez GMO, jako produktów "wolnych od GMO", może być dodatkową zachętą do stosowania krajowych pasz wyprodukowanych bez udziału genetycznie zmodyfikowanej soi. Uzupełni to pozostałe działania rządu, skierowane na zwiększenie wykorzystania upraw rodzimych roślin białkowych na cele paszowe, wskazano także.

Zgodnie z projektem nadzór nad stosowaniem znakowania "wolne od GMO" powierzony zostanie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Handlowej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
NIE dla GMO
5 lata temu
Powinno być odwrotnie, czyli nakaz oznaczenia jeżeli użyto w produktach GMO. To działa zupełnie inaczej psychologicznie
inż
5 lata temu
nie powinno się smakować żywności wolnej od GMO. Tylko GMO powinno być znakowane żółtym keadratem z cząstką i napisem GMO
Luk
5 lata temu
Kompletne zidiocenie. To tak jakby na każdym mleku, maśle, widzie pisać, że nie zawiera glutenu.
maria 78
5 lata temu
w kampami wyborczej Polska miała być wolna od GMO i co rząd tego nie realizuje ? dlaczego ? obietnic wyborczych należny dotrzymywać to sprawa honoru. Jeśli ktoś pamięta jeszcze co to honor?