Notowania

energetyka
13-03-2018 (21:53)

1,4 mld zł zysku netto Grupy Tauron w 2017 roku. Najlepszy wynik spółki od pięciu lat

Spółka w 2017 r. wyprodukowała 18,4 TWh energii elektrycznej, czyli o 9,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)
Zysk netto Tauronu wzrósł czterokrotnie.

Grupa Tauron osiągnęła w zeszłym roku zysk 1,38 mld zł netto, czyli o ponad miliard złotych większy niż w 2016 roku. W opublikowanym we wtorek raporcie spółka podkreśla, że zanotowała poprawę wszystkich kluczowych wyników operacyjnych.

W 2017 roku produkcja i sprzedaż węgla handlowego była wyższa odpowiednio o: 1,3 proc. i 11,7 proc. w porównaniu z 2016 r. Z kolei 57 proc. zapotrzebowania spółki na węgiel zostało zaspokojone surowcem pochodzącym z własnych zakładów górniczych.

Spółka w 2017 r. wyprodukowała 18,4 TWh energii elektrycznej, czyli o 9,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wielkość produkcji energii ze źródeł odnawialnych była stabilna i wyniosła 1,3 TWh.

Wideo: Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd

Co istotne, duży wzrost zysku udało się uzyskać pomimo lekkiego spadku przychodów. W 2017 r. Grupa Tauron osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 17,4 mld zł, wobec 17,6 mld zł rok wcześniej.

- W 2017 r. Grupa Tauron wykorzystała możliwości wynikające z szybkiego rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. - Osiągnęliśmy bardzo dobre, zgodne z oczekiwaniami rynku, wyniki finansowe, które zostały wypracowane w dużej mierze dzięki poprawie kluczowych wskaźników operacyjnych - dodał.

- Na uwagę zasługują zwłaszcza rosnące wolumeny produkcji, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej - podkreślił Grzegorczyk. - W 2018 r. planujemy konsekwentnie umacniać naszą pozycję lidera w zakresie dystrybucji energii, jednak nie zapominamy również o unowocześnieniu mocy wytwórczych - zaznaczył.

Grzegorczyk zwrócił uwagę, że flagowa inwestycja spółki, czyli budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, jest realizowana zgodnie z harmonogramem, a jej zaawansowanie na koniec 2017 r. wynosiło 54 proc.

Wyniki spółki okazały się niemal identyczne z przedstawionymi miesiąc temu prognozami.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Tagi: energetyka, wyniki tauron, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2018

P0rażka 8 latEnergetyczne firmy są jak pany w tym kraju. Łupią ludzi, a przy tym gmatwają procedury oraz rachunki ilością pozycji. Kto to ogarnie i najważniejsze … Czytaj całość

14-03-2018

TrolTen cudowny zysk wynika oczywiście z tego że my od iorcy za dużo płacimy za energię elektryczną więc jak najszybciej należy obniżyć cenę

13-03-2018

zarządKpiny Tauron największy wyzyskiwacz wystarczy zagłębić się zasadzie funkcjonowania, manipulacja wynikami ,statystyki,zasady wyzysku podwykonawców,by … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)

Wybrane dla Ciebie