Notowania

wiadomości
24.02.2016 06:09

100 dni rządu Beaty Szydło. Ustawa o VAT miała być priorytetem, stała się projektem-widmo

Do dzisiaj w życie weszła w życie tylko ustawa o podatku bankowym, projekt ustawy o podatku o sprzedaży detalicznej nadal przechodzi głębokie przeobrażenia, natomiast ustawy o VAT i CIT nawet nie trafiły jeszcze pod obrady Rady Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

- Największe pieniądze wyciekają przez VAT, stąd tak potrzebne jest szybkie uchwalenie nowej ustawy. Dajemy sobie na to pierwszych 100 dni rządu - zadeklarował w listopadzie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. We wtorek minęło 100 dni od zaprzysiężenia rządu, w czwartek od exposé, ale nie tylko nadal nie uchwalono nowej ustawy o VAT, ale nie ma nawet jej zarysu. To projekt - widmo, tak samo jak obiecywana ustawa o CIT.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość opublikowało na stronie internetowej cztery projekty ustaw podatkowych, które miały być kluczowymi elementami fundamentalnych zmian gospodarczych.

Do dzisiaj w życie weszła w życie ustawa o podatku bankowym, projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (wcześniej: od handlu wielkopowierzchniowego) nadal przechodzi głębokie przeobrażenia, natomiast ustawy o VAT i CIT nawet nie trafiły jeszcze nawet pod obrady Rady Ministrów. Podobnie jest z ustawą o podatku akcyzowym.

Z informacji zamieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej znajduje się dopiero w stadium uzgodnień międzyresortowych, czyli czwartym z jedenastu ustawowych etapów prac legislacyjnych. To i tak daleko, bowiem proces legislacyjny ustaw o VAT i CIT jeszcze w ogóle nie ruszył.

Money.pl od końca stycznia próbował dowiedzieć się w biurze prasowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak wyglądają postępy prac nad tymi ustawami. - Zgodnie z obecnym stanem nowela przepisów ustawy o VAT została wpisana do planu pracy RM - dwa tygodnie później padła lakoniczna odpowiedź. Jak nas także poinformowano, "pozostałe nowelizacje ustaw podatkowych są w trakcie przygotowywania".

W poniedziałek, w przeddzień jubileuszu 100 dni urzędowania rządu Beaty Szydło, postanowiliśmy dowiedzieć się, czy coś ruszyło się w pracach nad ustawami podatkowymi. Zwróciliśmy się w tym celu bezpośrednio do źródła, czyli do Ministerstwa Finansów, ale od rzeczniczki resortu Wiesławy Dróżdż otrzymaliśmy jedynie informację, że... ta odchodzi z pracy w Ministerstwie Finansów.

"Żegnam się z tą pracą. Powodzenia!" - napisała w SMS-ie do money.pl.

Dlaczego rząd złapał tak duże opóźnienie w pracach nad nowelizacją ustawy o przynoszącym największe wpływy budżetowe podatku? 17 lutego w programie #dziejesienazywo Henryk Kowalczyk przekonywał, że "rząd intensywnie nad nią pracuje", ale kilka dni wcześniej w wywiadzie dla PAP zdradził, że w rządzie "pojawiły się różnice zdań" w odniesieniu do niektórych kwestii. Jak wyjaśnił, ważą się losy odwróconego VAT-u oraz elektronicznego systemu fakturowania. Kowalczyk wyraził nadzieję, że nowa ustawa o VAT wejdzie w życie "w połowie roku".

*Zobacz, co Henryk Kowalczyk obiecywał w listopadzie: *

Komentarz

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz