Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 mln zł na restrukturyzację firm z resortu skarbu

0
Podziel się:

Wcześniej firmy z udziałem Skarbu Państwa muszą przedstawić plan naprawczy.

100 mln zł na restrukturyzację firm z resortu skarbu
(dlewis33/iStockphoto)
bFfarool

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną na ratowanie swoich firm. Resort skarbu zarezerwował na ten cel 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Obecnie na koncie Funduszu znajduje się około 835 mln 160 tys. złotych.

Mogą o nie wnioskować państwowe przedsiębiorstwa, jak i spółki z udziałem Skarbu Państwa. Muszą znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które można zaliczyć do _ przedsiębiorstw zagrożonych _ według definicji Komisji Europejskiej.

bFfaroon

Przedsiębiorstwo może być uznane za zagrożone m.in. wówczas, jeżeli utraciło połowę zarejestrowanego kapitału, rosną mu straty, maleje obrót, zwiększają się zapasy lub jest bliskie niewypłacalności - poinformował Departament Integracji Europejskiej, Współpracy z Zagranicą i Pomocy Publicznej MSP.

Firma może ubiegać się o pomoc publiczną również wtedy, gdy nie jest w stanie odzyskać płynności finansowej, m.in. za pomocą własnych środków lub pochodzących od właścicieli czy akcjonariuszy.

Zgłoszenie będzie można składać od 30 listopada do 14 grudnia w delegaturach ministerstwa w zależności od siedziby firmy.

Firma zgłaszająca wniosek do MSP o udzielenie pomocy publicznej musi przedstawić plan restrukturyzacji, który zapewni jej odzyskanie trwałej zdolność konkurowania na rynku. Po analizie przez resort skarbu wnioski wraz z planem restrukturyzacji trafiają do zatwierdzenia przez KE. Pomoc publiczna przyznawana na restrukturyzację firm w krajach członkowskich powinna bowiem mieć jej zgodę.

bFfaroot

Państwowe spółki mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje, a spółki z udziałem SP o pożyczki i dokapitalizowanie (Skarb Państwa obejmuje akcje w danym przedsiębiorstwie w zamian za wniesiony kapitał - PAP).

W latach 2003-2005 w zależności od wielkości firma otrzymywała od kilku do kilkunastu milionów złotych pomocy publicznej.

Czytaj w Money.pl
*Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa? * Aby nabyć prawo do odprawy należy spełnić łącznie następujące warunki: być pracownikiem takiego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników oraz stracić zatrudnienie z przyczyn zaistniałych po stronie pracodawcy. Czytaj w Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

bFfarooO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)